Estetyka pracy, korekta prac marginesów, nagłówków, spisów, zastosowanie funkcji „wdów” i „bękartów”

Rate this post

Estetyka pracy, korekta prac marginesów, nagłówków, spisów, zastosowanie funkcji „wdów” i „bękartów”

Estetyka pracy, korekta prac marginesów, nagłówków, spisów, zastosowanie funkcji „wdów” i „bękartów”. Korekta pracy często wymaga wyodrębnienia nagłówków co sprawia, że praca jest bardziej czytelna, dlatego o to też warto zadbać. Poprawa prac wymaga również zastosowania prawidłowych tytułów rozdziałów. Często wymaga się czcionki rozmiaru 16 zaś do podrozdziałów rozmiaru 14 – dodatkowo są one pogrubione. Poprawiając pracę w tym zakresie korzystam z automatycznego wstawiania nagłówków przez funkcję:

  • Narzędzia główne ® Style ® Nagłówek.

Jeżeli kolejne rozdziały i podrozdziały zostaną oznaczone jako nagłówki wystarczy później skorzystać z opcji:

  • Wstaw ® Odwołania ® Spis treści, spis tabel, spis rysunków.

Pojawi na się wówczas  właściwy spis.

Co do zasady w pracy wymaga się by cytaty obcojęzyczne wprowadzić używając kursywy lub cudzysłowu. Często jest za dużo cytatów i są one za długie. Korekta prac dotycząca usunięciu cytatów wymaga nawet niewielkiej ich modyfikacji w pracy treści. Nierzadko trzeba dokonać korekty numeracji stron. Jeśli zamierzasz wydrukować pracę jednostronnie numer strony umieść w jej prawym dolnym rogu, przy opcji drukowania dwustronnego numery wstaw na środku. Jednak pamiętaj,
że strona tytułowa nie może być numerowana, by tego uniknąć najlepiej skorzystać z opcji:

  • Wstawianie ® Strona tytułowa.

Poprawiając pracę trzeba zwrócić uwagę na marginesy. Sprawnie uporasz się z tym problemem ustawiając je poprzez:

  •  Układ strony ® Ustawienia strony ® Marginesy.
  • Opcja Marginesy niestandardowe daje najwięcej możliwości.

Korekta prac, w których trzeba wszyto dokładnie przeczytać i wyłapać błędy, to na sam koniec zostawia się tzw. sierotki. Są to pojedyncze litery na końcu linijki. Jeśli wykona się to wcześniej, a potem jeszcze coś się dopisze cała poprawiana praca po prostu się „rozjedzie”. Korekta prac by usunąć te błędy stosuje się tzw. twardą spację:

Ctrl + Shiht + spacja.

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać podczas korekty prac jest kontrola „wdów” i „bękartów”. „Wdowa” to pojedynczy wiersz tekstu na końcu strony. Jeżeli znajdzie się coś takiego w pracy trzeba przerzucić to na następną stronę.

„Bękart” to samotny, końcowy wiersz akapitu. Korygując pracę chyba najłatwiej pozbyć się ich klikając prawym przyciskiem myszy na:

treść ® Akapit ® Podziały wiersza i strony ® Paginacja ® Kontrola wdów i bękartów.

Skończoną poprawę prac najrozsądniej zapisać jako pdf.