Spójniki na końcu wiersza – poprawny zapis
Spójniki na końcu wiersza – poprawny zapis. Wdowy, sieroty, zawieszki. Pozostające na końcu wiersza pojedyncze spójniki nazywane bywają bardzo różnie, łączy jest natomiast zasada, która mówi, że należy je przenieść do kolejnej linii tekstu. Zdarza mi się przy poprawie prac dyplomowych dokonywać korekt również w tym temacie. Dlatego dziś przybliżę Wam reguły określające co zrobić z kłopotliwymi spójnikami na końcu wiersza.
By już nigdy nie martwić się korektą pracy dyplomowej, należy zapamiętać, że spójniki i przyimki, które zostają na końcu wiersza, należy przenieść do kolejnej linii tekstu, jeśli wiersz tekstu liczy więcej niż 40 znaków. Wyjątek stanowią wąskie łamy gazetowe, które dopuszczają pozostawienie w takiej sytuacji „zawieszek”.
Natomiast jeśli na końcu wiersza pozostaną nam przyimki zbudowane z dwóch lub więcej znaków, mogą one pozostać w tym miejscu w klasycznym tekście. Jeżeli jednak stanowią one w tytule lub śródtytule część składniową z danym wyrazem, muszą one zostać rozwierszowane łącznie z nim. Dla przykładu:
- Lot
- nad kukułczym gniazdem – poprawnie dokonane przeniesienie
- Lot nad
- kukułczym gniazdem – błędne rozwierszowanie
Istnieje również grupa nietypowych pojedynczych znaków. Przykładem takiej grupy są elementy typu 1945 r.; rozdział V; 5 $; ½ l; a więc wszystkie takie, które stanowią pewną całość treściową i są zakończone symbolem (np. $, %,) literą (km.; l.; zł) lub cyfrą. Reguła ta jest szczególnie istotna w przypadku prac z nauk ścisłych czy geografii, w których często zdarza Wam się posługiwać jednostkami miar czy innymi symbolami. W takiej sytuacji pamiętajmy, by pozostawić je w jednym wierszu i sztucznie nie rozdzielać.
Pojedyncze spójniki na końcu wiersza bywają kłopotliwe. Ważne jest, by z wyczuciem i zachowaniem powyższych reguł umieć się z nimi obchodzić. Dzięki temu zapis tekstu będzie poprawny, a korekta pracy dyplomowej niewymagana. Zachowanie estetyki to również dodatkowa rzecz, którą często docenia się na uczelniach. Warto o tym pamiętać!