Błędy w pracach dyplomowych – poprawa prac magisterskich, licencjackich, dyplomowych

Rate this post

Błędy w pracach dyplomowych – poprawa prac magisterskich, licencjackich, dyplomowych

Błędy w pracach dyplomowych – poprawa prac magisterskich, licencjackich, dyplomowych. Poprawiając pracę napotykam się na różnego rodzaju błędy. Często są to tylko szkolne wpadki, związane z polską ortografią i składnią, natomiast niektóre są tak duże, że powodują zaburzenia w odbiorze tekstu.

Dokonując językowej poprawy pracy trzeba rozdzielić dwa aspekty – błędy językowe (fleksja, ortografia, interpunkcja, logika wypowiedzi) i edycja, która wiąże się z estetyką pracy.

W każdej poprawianej pracy błędy językowe dzielą się na błędy ortograficzne, interpunkcyjne i stylistyczne. O ile ortograficzne błędy w pracach w wieku studenckim zdarzać powinny się rzadziej i nie wymagają one szerszego komentarza, to błędy interpunkcyjne mogą okazać się prawdziwą udręką. Źle postawione znaki interpunkcyjne potrafią nie tylko zmienić kontekst zdań ale wprowadzają również chaos w pracy.

Niektóre osoby piszą pracę na tzw. „jednym oddechu” nie zatrzymują się – piszą lawinę słów beż żadnych przecinków i kropek. Trudno odnaleźć prawdziwy sens takiej pracy. Bardzo bliskie staje się wówczas pytanie „co autor miał na myśli?”. Zdarza się również, że dyplomata pofatygował się wstawić kropki i przecinki, ale według przypadkowego klucza. Niech czytelnik zgaduje, co jest najważniejsze w zdaniu – czy to zdanie złożone podrzędnie, czy współrzędnie, a może wtrącenie. Zdarza się, że autorowi zabrakło weny i nie kończy zdania. Po co też pisać z dużej litery po kropce, może warto wszystko z małej, można sobie wybrać w razie potrzeby. Występujące błędy w pracach, poniżej przykład, konia z rzędem temu, kto odkryje prawdziwą intencję autora:

Dziecię żyło w mieście aż do śmierci króla. w tym sensie stwierdzenie to staje się ważnym mesjańskim proroctwem o  Nim wyjątkowość relacji ze swoim ludem w tym fragmencie podkreślane zostało również za pomocą formy w której zastosowano pierwszą pojedynczej ukazując że to On mówi Ja kochałem, Ja wezwałem…