Użycie skrótów dużych liter, polonistyczna i językowa poprawa prac

Rate this post

Użycie skrótów dużych liter, polonistyczna i językowa poprawa prac

Użycie skrótów dużych liter, polonistyczna i językowa poprawa prac. Poprawiając prace spotykam cię dość często z użyciem skrótów w formie dużych liter. Nie  stawia się kropki po skrótach (tzn. : skrótowcach) pisanych literami dużymi, dla przykładu:

PAN, BUW, MON, UW, URM, HIV, ONZ, PKO, USA, MSW, AIDS, PKP, RP.

Dodatkowo należy uwzględnić, że nie stawia się kropki również po skrótach stosowanych w matema­tyce i fizyce.

  • cos = cosinus, sin = sinus
  • log= logarytm, cosec = cosecans
  • t= czas, s  = droga
  • A= amper C, = Celsjusz
  • F= Fahrenheit, R = rentgen

Inne znacznie rzadziej występujące w poprawie prac skróty podwojone. Dla oznaczenia liczby mnogiej –  jedno­literowe łączy się, zamykając je końcową kropką.

  • = państwo;
  • = ojcowie, np. jezuici.

Natomiast również rzadko użyte w korekcie prac są skróty wieloliterowe. Należy je powtórzyć przy zastosowaniu obu kropek lub bez kropek np.

  • ob. = obywatele prof.prof. = profesorowie dr dr = doktorowie mgr mgr = magistrzy

Poprawa językowa pracy nie należy do najprostszych. Trzeba mieć na uwadze wiele aspektów jednocześnie. Często trzeba posiłkować się dodatkowymi źródłami w celu sprawdzenia rozbieżności kompetencyjnych piszącego.

Po dokładny sprawdzeniu pracy j właściwej pisowni, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na estetykę pracy.  Na koniec dodam, że poprawiając formatowane w pracy wykresy i schematy muszą znajdować się na tej jednej stronie zaś podział strony nam to gwarantuje.

Tytuł naukowy powinien być powodem do dumy, podobnie jak poprzedzający go cały proces kształcenia. Zatem przyjmując, że praca dyplomowa to najdłuższa wypowiedź pisemna jaka kiedykolwiek wyjdzie spod Twojego pióra, czy raczej klawiatury, warto, by sprawdził ją ktoś naprawdę kompetentny, byś mógł (mogła) swoją pracę z dumą oprawić i postawić na honorowym miejscu w biblioteczce.