Korekta prac znaków interpunkcyjnych, średnik, wielokropek, dwukropek, przecinek

Korekta prac znaków interpunkcyjnych, średnik, wielokropek, dwukropek, przecinek
5 (100%) 1 vote

Korekta prac znaków interpunkcyjnych, średnik, wielokropek, dwukropek, przecinek

Korekta prac znaków interpunkcyjnych, średnik, wielokropek, dwukropek, przecinek. W sytuacji, gdy obok siebie „spotykają się” znaki interpunkcyjne kropkę postaw
po nawiasach oraz cudzysłowach zamykających. Nie stawiaj jej po wielokropku, wykrzykniku i pytajniku.

Średnik podobnie jak kropka jest znakiem rozdzielającym, ale nieco słabszym. Rozdzielisz nim stosunkowo samodzielne części zdania, np. Zamieszkiwał w pokojach ojca; teraz zaś stał otoczony bezpieczeństwem jego ramion.[1]

  • Przecinek jest najczęściej używanym znakiem rozdzielającym. Występuje pojedynczo
    (np. Lubię Tomka, ale Jarek jest przystojniejszy) lub podwójnie (np. Biegałam, co zdarza
    mi się rzadko, prawie 4 godziny
    ).
  • Wielokropek na ogół służy zasygnalizowaniu, że tok wypowiedzi, najczęściej z powodu silnych emocji, został przerwany, np. Czy mam jeszcze szanse na… przystąpienie do egzaminu w pierwszym terminie?
  • Dwukropek w tekście pełni funkcję wprowadzającą jakąś wyodrębnioną partię tekstu,
    np. cytat, wyliczenie, wyjaśnienie, uzasadnienie.
  • Nawias pomoże wskazać w pracy, które jej fragmenty mają charakter poboczny, drugoplanowy, czy też uzupełniający w stosunku do tekstu głównego. Do tego celu możesz użyć też przecinków i myślników, ale to nawias jest najsilniejszy.
  • Cudzysłów pełni w tekście funkcję wyodrębniającą, podobnie jak nawias. Możesz posłużyć się nim do wydzielenia cytatów (jest to konieczne), a także w sytuacji, gdy chcesz podkreślić specyficzne użycie jakiegoś wyrazu bądź wyrażenia.

Poprawiając pracę dyplomową musisz pamiętać, że znaki interpunkcyjne, choć takie małe, to mogą w znaczący sposób zmienić sens zdania, a nawet tak je zachwaścić, że stanie się ono zupełnie niezrozumiałe. Posługiwanie się niezbyt rozbudowanymi zdaniami, które łatwo „okiełznać” stosując powyższe zasady interpunkcji powinno nieco ułatwić korektę pracy dyplomowej.[1] Pearl S. Buck, Pałac kobiet, MUZA, Warszawa 2011, s. 28.