Poprawa prac magisterskich z prawa

Poprawa prac magisterskich z prawa
4.7 (94.87%) 39 votes

Poprawa prac magisterskich z prawa.

Praca magisterska z prawa to temat bez wątpienia złożony. Dla studenta niełatwe jest już samo wybranie wąskiego tematu, który będzie chciał realizować w swojej pracy magisterskiej. Takiego jak prawo konstytucyjne. Dodatkowo zawężonego do bardzo wąskiego zagadnienia, które zostanie przedstawione w danej pracy magisterskiej.

Poprawa prac z prawa muszą być oparte o aktualne źródła. Wiedza z zakresu prawa, ustawy, rozporządzenia stale się zmieniają. W związku z tym podczas pisania pracy magisterskiej z prawa należy sięgać do wiarygodnych danych.

Przykładowo, praca magisterska z prawa konstytucyjnego powinna zawierać cytowania z literatury podmiotu. Są to Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia z mocą ustaw, akty prawa miejscowego. Prace z prawa wymagają więc znajomości metod umieszczania cytatów. Tworzenia przypisów. Prawo, jako dziedzina ściśle oparta na aktach prawnych wymaga odwoływania się do źródeł, na które powołuje się autor w pracy magisterskiej.

Częstym błędem jest sięganie do nieaktualnych źródeł, przez co praca nie jest zgodna z faktycznym stanem prawnym i przez to – błędna.

Korekta prac magisterskich z prawa musi opierać się w związku z tym o pewne bazy danych, z którymi osoba pisząca prace z prawa musi się zapoznać. Są one dostępne zarówno przez Internet. Dla przykładu  Internetowy System Aktów Prawnych, jak i fizycznie. Publikowane przez wydawnictwa urzędowe: Dziennik Ustaw oraz Monitor Polski. Przy poprawie pracy magisterskiej należy jednak pamiętać, jakie są nadrzędne źródła prawa i do nich się odnosić. O ile Internetowy System Aktów prawnych stanowi bazę materiałów informacyjnych i pomocniczych, o tyle nie jest źródłem prawa.

Źródła te zezwalają na wykorzystywanie, w tym kopiowanie materiałów,. Znajdują się one w bazach w przypadku, gdy zaznaczone zostanie ich źródło pochodzenia. W związku z czym w pracy magisterskiej z prawa konstytucyjnego, w której sięgamy do Internetowego Systemu Aktów Prawnych. Przy odpowiednim oznaczeniu wykorzystanego fragmentu, baza ta będzie stanowić wiarygodne źródło. Jednak bez stworzenia przypisu korzystamy z dostępnych materiałów w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem.

Przypisy są koniecznym warunkiem wykorzystania treści pochodzącej od innego autora, jednak ich forma może być różna, w zależności od wymogów promotora, wydziału lub uczelni. W związku z czym warto zasięgnąć pomocy przy ich tworzeniu, aby nie popełnić błędów czyniących całą pracę magisterską niezgodną z wymaganiami prawa.