Korekta prac – nazwiska należy odmieniać. Tylko jak to robić poprawnie?

Rate this post

Korekta prac – nazwiska należy odmieniać. Tylko jak to robić poprawnie?

Korekta prac – nazwiska należy odmieniać. Tylko jak to robić poprawnie w pracach? Niepoprawna odmiana nazwisk to błąd, który bardzo często obserwuję nie tylko podczas korekty prac magisterskich i licencjackich, ale także w pismach (o zgrozo, także urzędowych) i na zaproszeniach. Jak zgodnie z zasadami gramatyki poprawnie odmieniać polskie nazwiska?

Nazwiska żeńskie – odmiana

Odmieniają się wyłącznie nazwiska żeńskie zakończone samogłoską -a. Wszystkie pozostałe są nieodmienne, jak np. Korcz, Malczak.

1) Nazwiska żeńskie zakończone na -ska, -cka, -dzka, -ewa, -owa odmieniają się tak samo jak przymiotniki,
np. Kowalska – Kowalskiej, Sieradzka – Sieradzkiej

2) Nazwiska zakończone na -anka, –ówna odmieniamy tak jak rzeczowniki,
np. Borysówna – Borysówny, Borysównie

W przypadku nazwisk żeńskich zasady odmiany są dość przejrzyste. Korekta prac najczęściej zaczyna być potrzebna, gdy odmienić należy nazwiska męskie.

Zasady odmiany nazwisk męskich, z którymi możecie mieć problem

W przypadku odmiany nazwisk męskich (w szczególności tych zakończonych na -a), dużym ułatwieniem jest znalezienie sobie podobnie brzmiącego wyrazu, który posłuży nam za wzorzec odmiany, np. Bierła (perła) – Bierły, Bierle, Bierłą. Warto również zapamiętać kilka zasad:

1) Nazwiska, które w wymowie kończą się na samogłoski -i, -y, -e, odmieniają się w taki sam sposób jak przymiotniki, np.: Biały – Białego, Białemu
2) Słowiańskie nazwiska, w których na końcu pojawia się -o, odmieniamy tak jak nazwiska zakończone na -a lub rzeczowniki pospolite o podobnym zakończeniu, np.: Matejko – Matejki, Matejką

3) Nieodmienne pozostają nazwiska męskie zakończone w wymowie na:

– „ła”, jak np. Dubois

– „u”, jak np. Nehru

– akcentowaną samogłoskę, co w ortografii oddaje się przez –o, -au, -eau, po których mogą występować niewymawialne –s, -x, jak np. Hugo, Cocteaux. Wyjątek stanowi spolszczenie Russo pochodzące od zagranicznego nazwiska Rousseau, które należy odmienić!

Nieodmienne pozostają także nazwiska: Brando, Castro, Eco, Franco i Ionesco.
W przypadku wątpliwości, jak poprawnie zapisać nazwisko, nie pozostawiaj go w formie nieodmienionej, to też jest błąd! Zajrzyj do słownika, poszukaj odmiany on-line lub skorzystaj z

profesjonalnej korekty prac.