Forma osobowa i bezosobowa w pracach magisterskich i licencjackich
Forma osobowa i bezosobowa w pracach magisterskich i licencjackich. Za błąd w pracy dyplomowej uznaje się także napisanie jej w formie osobowej (np. chcę zauważyć, że…, ja uważam…). Jedyne akceptowane rozwiązanie to napisanie pracy w formie bezosobowej i czasie przeszłym (np. zebrano, przeanalizowano). Dopuszczalne jest użycie strony biernej, np. materiał został zebrany. Źle widziane są także osobiste przemyślenia bądź refleksje. Styl naukowy charakteryzuje się zwięzłością, komunikatywnością, rzeczowością i jednoznacznością. Twoja praca powinna składać się z jasnych, prawidłowo zbudowanych zdań, dzięki którym w rzeczowy sposób omówisz poszczególne zagadnienia. Oczywiście nie możesz wyłącznie powoływać się na autorytety, zwłaszcza na jedno źródło. Dla recenzenta i promotora wnioski, do jakich dojdziesz, bądź sprawozdania z przeprowadzonych badań są istotne, bo to one odzwierciedlają stan Twoją wiedzę i umiejętność jej wykorzystania.
Twoja praca będzie zdecydowanie lepiej prezentowała się od strony edytorskiej, jeśli nie zostawisz na końcu linijek tzw. sierotek, czyli krótkich wyrazów bądź znaków. Czymś, co jest niedopuszczalne w pracy dyplomowej są także błędy spod znaku ortografii, czy interpunkcji. Ważne jest również, aby wystrzegać się błędów literowych, np. w tytułach lub nazwiskach. Złe użycie spacji (np. więcej niż jednej pomiędzy wyrazami, przed znakami interpunkcyjnymi, po otwartym nawiasie lub bezpośrednio przed jego zamknięciem) to także dość popularny błąd, na który nie ma miejsca w żadnej pracy dyplomowej. Pamiętaj – tu „opakowanie” też ma znaczenie.
Gdy już szczęśliwie pokonasz wszelkie piętrzące się przed Tobą trudności przeczytaj to,
co udało Ci się napisać raz lub nawet dwa razy. Pozwoli Ci to po prostu usłyszeć pewne błędy, a także zauważyć wszystkie niedokończone zdania lub myśli, które w trakcie pisania zostały odłożone „na później”, a potem zapomniane. Nie chcesz przecież, żeby promotor
czy recenzent uznali Cię za osobę niedbałą, która na dodatek nie szanuje ich cennego czasu.
Praca dyplomowa to ostatni szczebel uczelnianej kariery studenta. Przykro byłoby spaść
przez błąd, którego tak łatwo można uniknąć. Wznieś się na wyżyny i pokaż na co Cię stać.