Skrótowce – poprawa i korekta prac – jak poprawnie zapisywać nazwy instytucji?

Rate this post

Skrótowce – poprawa i korekta prac – jak poprawnie zapisywać nazwy instytucji?

Skrótowce – poprawa i korekta prac – jak poprawnie zapisywać nazwy instytucji? Nazwy instytucji bardzo często są długie i skomplikowane, więc zarówno w mowie, jak i w piśmie zastępujemy je skrótowcami. Podczas korekty prac magisterskich zauważam, że najczęściej macie problem z tym, czy zapisywać skrótowce małą, czy wielką literą, oraz z poprawnym umieszczaniem kropek. Zapraszam do zapoznania się z krótką ściągą na temat poprawnej pisowni skrótowców – aby poprawa prac dyplomowych nie była konieczna.

Skrótowce to wyrazy pochodne, które powstają przy skróceniu wieloczłonowego wyrażenia. Są używane zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej.

Rodzaje skrótowców:

– Literowce

Tworzymy je z pierwszych liter poszczególnych wyrazów wchodzących w skład nazwy własnej. Każdą literę odczytujemy z osobna, np.

ONZ – Organizacja Narodów Zjednoczonych (czyt. „oenzet”)

– Głoskowce

Podobnie jak literowce składają się z pierwszych liter skracanych wyrazów, jednak w wymowie traktowane są jako zbiór głosek i odczytywane łącznie, np.

OBOP – Ośrodek Badania Opinii Publicznej (czyt. „obop”)

– Grupowce (sylabowce)

Powstają nie z pierwszej litery, a grup głosek skracanych wyrazów, często są nimi pierwsze sylaby każdego z nich, np.

Polfa – Polska Farmacja (czyt. „polfa”)

– Mieszane (literowo-głoskowe, literowo-grupowe, głoskowo-grupowe, grupowo-literowo-głoskowe)

Są kombinacją dwóch lub trzech poprzednich rodzajów skrótowców, jak np.

CBOS – Centrum Badania Opinii Społecznej (czyt. „ce-bos”) – połączenie skrótowca literowego i głoskowego

– Złożeniowe

Wyróżniamy w nich wyraz określany, który jest zapisywany w całości, oraz określający – zapisywany w skrócie, jak np. „Investbank”, czyli bank inwestycyjny.

Zasady pisowni:

  1. Skrótowce polskie i obce przyswojone zapisujemy bez kropki, jak np. Uwr, UJ, USA.
  2. Skrótowce literowe i głoskowe zapisujemy w całości, używając dużych liter. Wyjątek stanowi odmiana niektórych skrótowców w miejscowniku, jak np. NOT → Nocie.
  3. Skrótowce grupowe i mieszane mogą być w całości zapisywane dużymi literami lub tylko rozpoczęte wielką literą. O tym, która pisownia będzie poprawna, decyduje właściciel nazwy, przykłady: GASPOL, Hortex.
  4. Przyimki lub spójniki wewnątrz skrótowca zapisujemy małą literą, jak np. CPLiA. Małą literą piszemy również głoski wewnątrzwyrazowe, m.in. UWr, DzU RP.

Zachęcam do zapoznania się również z artykułem na temat właściwego posługiwania się skrótami. Poznawaj ze mną zasady poprawnej pisowni lub skorzystaj z profesjonalnej korekty prac dyplomowych!