Czego nadużywają studenci? Przyimek „na” i jego zastosowanie w poprawie i korekcie prac

Rate this post

Czego nadużywają studenci? Przyimek „na” i jego zastosowanie w poprawie i korekcie prac

Czego nadużywają studenci? Przyimek „na” i jego zastosowanie w poprawie i korekcie prac

Czego chętnie nadużywają studenci w pracach dyplomowych? Wyrażeń przyimkowych. W szczególności dotyczy to przyimka „na”. Podczas korekty prac magisterskich i licencjackich coraz częściej spotykam się z formami „na hali”, „na sklepie” czy „na kasie”. Nadużywanie przyimka „na” to przypadłość nie tylko studencka – to powszechne zjawisko, w związku z którym warto przypomnieć sobie, jaką rolę spełnia przyimek „na”.

 

Przyimka „na” używamy, określając miejsce, w którym coś się dzieje lub znajduje. Na przykład studiuję na uczelni, pracuję na Litwie. Wykorzystujemy go także, aby sprecyzować miejsce lub kierunek, w jakim podróżujemy. W tym zastosowaniu przyimek „na” bywa mylony z „do”. Możemy powiedzieć zarówno „jedziemy do Wrocławia”, jak również „jedziemy na Wrocław”, ale znaczenie obu sformułowań będzie różne. Użyty w tym kontekście przyimek „na” nie oznacza bowiem celu podróży, a jedynie wyznacza jej kierunek. Jeżeli jadę do Wrocławia, to mam na myśli, że tam się zatrzymam i zakończę podróż. Jadąc na Wrocław, traktuję stolicę Dolnego Śląska jako punkt orientacyjny, mogę kierować się na Wrocław, w rzeczywistości zmierzając np. do Legnicy.

 

Przyimek „na” jest także stosowany w kontekście dziania się czegoś. Wskazuje na termin, czas, w jakim coś się odbywa, np. „Po udanej obronie, razem z grupą wyjedziemy na weekend do Czech”. Podczas korekty prac dyplomowych spotykam się jednak także z niepoprawny określeniem „na weekendzie”.

Wiele prac wymaga poprawy również w związku z nadużywaniem przyimka „na” w odniesieniu do „w”. Warto zapamiętać, że przyimek „na” wskazuje na otwarty charakter miejsca, w którym się znajdujemy, dlatego w przypadku niewielkich lub zamkniętych przestrzeni powinniśmy korzystać z przyimka „w”. Znaczenie „na” jest bardziej ogólne. Na przykład:

 

Najlepiej odpoczywam, bawiąc się na dyskotece.

Musiałam wyjść, bo w dyskotece było bardzo duszno.

 

W drugim zdaniu określenie „dyskoteka” zostało użyte w znaczeniu budynku czy pomieszczenia.

 

Obie formy są również poprawne w przypadku, kiedy chcemy powiedzieć, że „studiujemy na uniwersytecie” – możemy również „studiować w uniwersytecie”. Ta druga forma jest już jednak w tej chwili nieco przestarzała.