Jak poprawnie zapisywać liczby i jednostki miar?

Jak poprawnie zapisywać liczby i jednostki miar?
4.9 (98.26%) 46 votes

Jak poprawnie zapisywać liczby i jednostki miar?

Jak poprawnie zapisywać liczby i jednostki miar? Zapisywanie liczb budzi wątpliwości nie tylko u studentów, dla których wykonuję korektę prac dyplomowych, ale nawet u osób na co dzień zajmujących się liczbami. Wielokrotnie na fakturze spotykam się ze źle zapisaną kwotą do zapłaty (lub wypłaty). Jak zatem zapisywać liczby, aby uniknąć błędów?

Aby poprawa pracy magisterskiej lub licencjackiej nie była konieczna, mamy do wyboru trzy reguły dot. zapisu liczb. Ważne, aby wybrać jedną z nich i stosować konsekwentnie w całej pracy.

  1. Możemy wszystkie liczby zapisywać cyframi, np. „Moja praca magisterska wymagała aż 3 korekt”.
  2. Możemy stosować zapis słowny liczb od 0 do 9 oraz liczbowy dla wszystkich powyżej 10.
  3. Trzecia wersja to zapis słowny liczb od 0 do 99, a od 100 w górę – cyframi. Pamiętajcie tylko, że kiedy podajemy jednostki miar, waluty, procenty itp., musimy zachować zapis cyfrowy.

A co z liczebnikami porządkowymi? Do częstych błędów należy łączenie ich z końcówkami fleksyjnymi. Dlatego przypominam o poprawnych formach – możemy zapisać liczebnik porządkowy słownie albo liczbą, po której postawimy kropkę. Zatem prawidłowo będzie: „To już piąty rok studiów” lub „To już 5. rok studiów”, ale nigdy „To już 5-ty rok studiów”.

Jednostki miar (m, l, g, s, cm, kg) powinny być poprzedzone spacją. A więc prawidłowo zapiszemy: „Tunel o długości 300 m”. Jeśli natomiast mamy do czynienia z symbolami % i °C – stawiamy je bezpośrednio po liczbie, np. „Na dworze upał, 35°C!”.

Zapis liczb wielocyfrowych

W liczbach, które składają się z więcej niż czterech cyfr, oddziela się spacją tysiące, miliony, miliardy itd., np. 38 000, 150 500, 2 550 000. Wyjątkiem jest zapis liczb w tabeli – jeśli w rubryce tabeli występują zarówno liczby czterocyfrowe, jak i dłuższe, tysiące oddzielamy spacją także w liczbach czterocyfrowych. Do oddzielania grup trzycyfrowych stosujemy tylko spację, nigdy kropkę czy przecinek. Cyfr stojących po przecinku (w ułamkach) nie oddzielamy już spacją, np. 1,3467, a nie 1, 3467.

Liczba czy ilość?

Na koniec prosta zasada, o której jednak często zapominamy. Słowo „ilość” stosujemy do rzeczowników niepoliczalnych, np. „ilość miejsca”. Rzeczowniki policzalne łączymy tylko z „liczbą”, np. „liczba telefonów w promocji jest ograniczona”.