Zwroty grzecznościowe do prowadzących pracę dyplomową

Rate this post

Zwroty grzecznościowe do prowadzących pracę dyplomową

Zwroty grzecznościowe do prowadzących pracę dyplomową
Kochany Panie Profesorze!

Witajcie! A może lepiej Dzień dobry? Szanowni Państwo czy Drodzy czytelnicy? No właśnie, odpowiednie posługiwanie się zwrotami grzecznościowymi budzi wiele wątpliwości, szczególnie w korespondencji elektronicznej z wykładowcami. I choć zazwyczaj moje teksty oparte są na doświadczeniach z korekty prac dyplomowych, dziś trochę z innej beczki. Bo przecież październik to miesiąc, gdy studenci wracają na uczelnię – a poza pracami magisterskimi lub licencjackimi piszą oni wiele maili do swoich wykładowców. Dlatego zamiast o błędach spotykanych w czasie korekt prac, opowiem Wam… jak poprawnie zwracać się do prowadzących zajęcia, pisząc do nich maila. Oto kilka rad, które przydadzą się Wam się wraz z początkiem roku akademickiego.

  1. Przede wszystkim stosuj formę grzecznościową – wiadomość rozpocznij od zwrotu Szanowny Panie, Szanowna Pani – choć frazy te mogą wydawać się zbyt zdystansowane, warto przestrzegać tej etykiety. Nie dopuszcza się rozpoczynania wiadomości od Cześć i Witam. Mniej oficjalne Dzień dobry sugeruję stosować bardzo rozważnie – po pierwsze, narzuca ono mniej formalny ton, a po drugie wprowadza „porę dnia” do korespondencji – a nie wiemy przecież, kiedy wykładowca odczyta wiadomość.
  2. Po zwrocie Szanowna Pani/Szanowni Państwo/Szanowny Panie stosuj przecinek, a kolejny wiersz rozpocznij od małej litery. Dla przykładu:

Szanowna Pani,

 w nawiązaniu do wiadomości z dn. 12.06.2018r. i poprawy pracy

  1. Nie zostawiaj pustego okna w temacie wiadomości – w tytule zaznacz, czego dotyczy mail – dobrze jest dodatkowo określić np. nazwę danych zajęć:

Socjologia ogólna – pytanie o spis książek.

  1. Na koniec użyj odpowiedniej formuły pożegnalnej, a ponieważ wiadomość do wykładowcy utrzymana jest w grzecznościowym tonie, stosuj formuły oficjalne. Z poważaniem najlepiej odpowiada temu rodzajowi korespondencji elektronicznej. Stosowanie fraz pozdrawiam serdecznie czy z pozdrowieniami może być odebrane jako niegrzeczne czy zbyt „koleżeńskie”.
  2. Po formule pożegnalnej nie stawiaj przecinka. Poprawnie będzie zakończyć wiadomość:

Z poważaniem

Anna Nowak

 Mam nadzieję, że zbiór podstawowych zasad użycia form grzecznościowych i poprawnego pisania wiadomości do wykładowców ułatwi Wam wejście w studencki rytm!