Korekta prac – adresy internetowe w pracy magisterskiej
Korekta prac – adresy internetowe w pracy magisterskiej. Pisząc pracę dyplomową, korzystamy z wielu źródeł wiedzy dostępnych zarówno w postaci materiałów drukowanych, jak i on-line. W jaki sposób zapisywać adresy URL w treści pracy magisterskiej lub licencjackiej? Jak podzielić długie adresy stron WWW przed drukiem? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenie specjalistka od korekty prac dyplomowych.
Czy po adresie strony internetowej należy postawić kropkę?
Tak. W przypisach prac magisterskich i licencjackich, które przyjmuję do korekty, coraz częściej pojawiają się adresy stron internetowych. Niezależnie od tego, czy adres internetowy zapisujemy w formie przypisu, czy w treści pracy dyplomowej, znaki interpunkcyjne stosujemy bez zmian, zgodnie z zasadami języka polskiego. Jeśli więc adres URL kończy zdanie, powinna się po nim znaleźć również kropka. Aby zapis wyglądał bardziej przejrzyście, adres strony internetowej można wyróżnić np. kursywą.
Jak zapisać adres strony internetowej w przypisie?
Już od dobrych kilku lat strony internetowe stały się wiarygodnym źródłem wiedzy traktowanym na równi z tradycyjnymi publikacjami. Ich zapis w przypisach nie jest skomplikowany, należy jednak pamiętać, żeby do każdego adresu WWW dodać również informację o tym, kiedy autor z niego korzystał. Zanim korekta pracy magisterskiej okaże się konieczna, spieszę z przykładem:
- Dobiasz-Krysiak M., „Propaganda. Tylko w PRL czy również dziś?”, http://kampaniespoleczne.pl/propaganda-tylko-w-prl-czy-rowniez-dzis/ (dostęp: 30.10.2018 r.).
Przy zapisie adresów internetowych nie ma znaczenia wielka i mała litera, jeśli jednak chcemy poprawić jego czytelność, możemy ją zastosować. Każdy z poniższych zapisów jest poprawny:
- gazetaprawna.pl, Gazetaprawna.pl, GazetaPrawna.pl
Jak podzielić adres internetowy i przenieść jego część do kolejnej linijki?
Uniwersalne zasady, które znajdą zastosowanie przy dzieleniu adresów internetowych tak, by korekta pracy magisterskiej nie była potrzebna, mówią, że:
- Podział adresu URL powinien nastąpić przed kropką lub dywizem.
- Podział adresu URL powinien nastąpić przed lub po znaku równości (=), procentach (%), plusie (+), ukośniku pojedynczym lub podwójnym (/). Ważne, żeby konsekwentnie trzymać się wybranego sposobu podziału.
Zapamiętaj powyższe wskazówki i korzystaj ze źródeł internetowych bez obaw, że popełnisz błąd!