Przecinek w porównaniach ich korekta w pracach
Przecinek w porównaniach ich korekta w pracach. Dziś przygotowałam dla Was kolejny zestaw wskazówek dotyczących interpunkcji. W czasie korekty prac magisterskich lub licencjackich zauważyłam, że często błędnie stawiane są przecinki w wyrażeniach porównawczych. Dlatego dzisiaj skupię się właśnie na tego rodzaju konstrukcjach zdaniowych. Poznanie podstawowych zasad interpunkcji w tym kontekście pozwoli Wam zmniejszyć ryzyko błędu… i korekty pracy. A zatem, do dzieła!
Na początku warto przypomnieć sobie, że wyrażenia porównawcze to wszystkie konstrukcje zdaniowe, w których występuje użycie słów i zwrotów typu: niż; jak; podobnie jak; tyle, co.
Jak podaje „Słownik języka polskiego”, jeśli w zdaniach porównawczych wprowadzamy porównanie za pomocą użycia słów jak, jakby, jako, niby, niby to, niczym, ni to, niż, podobnie jak, to przed członem porównawczym nie stawiamy przecinka. Dla przykładu:
- Nikt nie gotuje lepiej niż ona.
- Była smutna jak nigdy dotąd.
Oczywiście pamiętajcie, że w sytuacji, gdy porównanie pełni rolę wtrącenia w zdaniu, należy oddzielić je przecinkiem – zobaczcie przykład poniżej.
We wtorek wieczorem, podobnie jak w zeszłym tygodniu, spotkał ją na przystanku.
W przypadku, gdy tworzymy zdanie, w którym występuje porównanie paralelne, najczęściej stawiamy w nim przecinek. Dla przykładu:
Marek osiągał niskie wyniki z matematyki, jak i chemii.
- Chodzenie na jogę jest równie przyjemne, co zdrowe.
- Zarówno maliny, jak i jeżyny mają dużo witaminy C.
Wyjątkiem w tego typu wyrażeniach jest porównanie paralelne, w którym porównanie jest mniej podkreślone. Na przykład:
- Lubię język polski tak samo jak historię sztuki.
- Marek miał na sobie ten sam sweter co Krzysiek.
W tego rodzaju zdaniach, gdzie posłużymy się wyrażeniem: „zarówno …, jak”; „równie … , jak”; „tak…, jak”, przecinek należy jednak zastosować.
Również przy wszystkich wyliczeniach, które są wprowadzane przez słowo jak, stosujemy przecinek. Dla przykładu:
- Dom zbudowany jest z wielu elementów, takich jak: dach, ściany, okna.
Na korektę pracy magisterskiej składają się takie usługi, jak: poprawa pisowni, korekta interpunkcji, redakcja zdań.
Wiem, że kwestia stosowania przecinków wydaje się skomplikowana. Pamiętajcie jednak, że praktyka czyni mistrza. Odpowiednia powtórka materiału i przyswojenie zasad interpunkcji pozwoli Wam opanować podstawowe reguły. Jestem pewna, że po tym nawet samodzielnie dokonacie pełnej korekty pracy – swojej lub znajomych.