Jak zapisywać inicjały? – korekta prac
Jak zapisywać inicjały? – korekta prac. W tekstach naukowych wiele razy powołujemy się na różnych autorów. Dlatego wiedza o tym, jak poprawnie zapisywać inicjały, przydaje się również na studiach. Korekta prac dyplomowych pokazuje jednak, że z inicjałami bywa problem. Dlatego dziś przygotowałam dla Was krótki zbiór zasad, który pozwoli Wam uniknąć poprawy pracy licencjackiej w tym temacie.
Inicjały to początkowe litery imienia i nazwiska, które najczęściej są od siebie oddzielone kropką. Ta krótka definicja sprawia, że rzecz wydaje się bezproblemowa. Jednak sprawa komplikuje się, gdy pod uwagę weźmiemy kilka kwestii.
Do najczęstszych wątpliwości zalicza się pytanie o to, jak zapisywać inicjały od imion i nazwisk zaczynających się od dwuznaków (np. sz, cz, rz) lub trójznaku dzi? Rada Języka Polskiego wskazuje, by w inicjałach pozostawić wówczas tylko pierwszą literę. Dla przykładu:
- Szpakowski, Szymanowicz – S.
- Rzeka, Rzymakowicz – R.
- Czapla, Czekla – C.
Wyjątkiem będzie natomiast dwuznak Ch., który w zapisie inicjałów pozostaje bez zmian (dotyczy to zarówno rodzimych form, jak i obcojęzycznych). Dlatego Charles, Christopher lub Chudy poprawnie zapiszemy jako Ch.
Kolejną wątpliwość budzi kwestia spacji w inicjałach – problem, który wielu spędza sen z powiek. Według Radu Języka Polskiego inicjałów nie oddziela się spacjami. W tym momencie warto jednak przytoczyć zdanie specjalistów, którzy proponują, by w zapisie inicjałów dopuścić do głosu swobodę i uszanować indywidualne przywiązanie „właściciela” do danej formy swoich inicjałów. Obecnie można przecież spotkać się z różnymi upodobaniami, np. zapis inicjałów bez kropek i spacji lub małymi literami.
Ostatnią kwestią, którą chciałam dziś przywołać, jest zapis łącznika między nazwiskami. Uwzględniać go czy nie uwzględniać? Według zasad, w wypadku dwuczłonowych nazwisk, inicjały zapisujemy bez łącznika. Zatem inicjał Marii Skłodowskiej-Curie to zwyczajnie M.S.C.
Jak się okazuje, tworzenie inicjałów może wywołać wiele kontrowersji. Jakie reguły przyjąć? Ja przy poprawie prace dyplomowych kieruję się zasadami wydanymi przez Radę Języka Polskiego, natomiast na co dzień dopuszczam różne warianty, szanując alternatywne formy zapisów inicjałów.