Liczebniki zbiorowe, ich korekta w pracy

Liczebniki zbiorowe, ich korekta w pracy
4.3 (85%) 8 votes

Liczebniki zbiorowe, ich korekta w pracy

Liczebniki zbiorowe, ich korekta w pracy. Liczebniki zbiorowe to jedno z zagadnień gramatyki, z którym miewają problemy zarówno początkujący praktycy języka polskiego, jak i najwięksi znawcy. Dlatego nie zaszkodzi przypomnieć sobie, jakie zasady rządzą odmianą liczebników zbiorowych w zależności od przypadku. Zapewniam, że opanowanie materiału pozwoli Wam uniknąć błędów i tym samym zaoszczędzić na poprawie pracy dyplomowej. Zatem do dzieła!

Na samym początku uporządkujmy wiedzę i przypomnijmy, czym w ogóle są liczebniki zbiorowe. Jest to o tyle ważne, że używamy ich naprawdę często. Jednak dokonując korekty prac licencjackich zauważyłam, że często błędna odmiana wynika z niewiedzy, że dany rzeczownik zmusza do użycia liczebnika zbiorowego.

Warto więc zapamiętać, że liczebniki zbiorowe wskazują liczbę osób lub przedmiotów w sytuacji, gdy mówimy o osobach niedorosłych, zwierzętach, osobach różnej płci oraz rzeczownikach, które nie posiadają liczby pojedynczej (np. drzwi, sanie).

Wiedząc już, w jakich sytuacjach korzystamy z liczebników zbiorowych, sprawdźmy, jak wygląda ich odmiana przez przypadki. Dla przykładu odmieńmy słowo dzieci (kategoria: istoty niedorosłe).

  1. (kto? co?) dwoje dzieci
  2. (kogo? czego?) dwojga dzieci
  3. (komu? czemu?) dwojgu dzieci
  4. (kogo? co?) dwoje dzieci
  5. (z kim? z czym?) z dwojgiem dzieci

Ms. (o kim? o czym?) o dwojgu dzieciach

  1. (O!) o dwoje dzieci!

Jak widzicie, powyższa odmiana ukazuje zasadę, według której przy odmianie liczebników zbiorowych w większości przypadków temat liczebnika „zyskuje” głoskę -g. Jedynie w mianowniku, bierniku i wołaczu reguła ta nie działa.

Gdy przyjrzymy się wybranemu rzeczownikowi określającemu grupę osób o różnej płci, np. studenci, odmiana przebiega w następujący sposób:

  1. pięcioro studentów
  2. pięciorga studentów
  3. pięciorgu studentów
  4. pięcioro studentów
  5. z pięciorgiem studentów

Ms. o pięciorgu studentów

  1. o pięcioro studentów!

Natomiast poniżej możecie zobaczyć przykładową odmianę liczebnika zbiorowego z rzeczownikiem występującym tylko w liczbie mnogiej:

  1. troje sań
  2. trojga sań
  3. trojgu saniom
  4. troje sań
  5. z trojgiem sań

Ms. o trojgu saniach

  1. o troje sań!

W sytuacji, gdy w zdaniu odmieniamy dwie cyfry, każdą z nich traktujemy jako liczebnik porządkowy. Dla przykładu:

  • W klasie jest dwadzieścioro czworo dzieci
  • Na statku było trzydzieścioro pięcioro turystów.

Sprawdzanie pracy dyplomowej nie będzie dla Was niczym strasznym.