Pół żartem, pół serio. O zasadach pisowni „pół” z różnymi częściami mowy

Pół żartem, pół serio. O zasadach pisowni „pół” z różnymi częściami mowy
5 (100%) 1 vote

Pół żartem, pół serio. O zasadach pisowni „pół” z różnymi częściami mowy

Pół żartem, pół serio. O zasadach pisowni „pół” z różnymi częściami mowy. Profesjonalna korekta prac dyplomowych nie pozwoli Wam zatrzymać się w pół drogi do sukcesu, ale doprowadzi Was do szczęśliwej obrony i otrzymania zasłużonego stopnia naukowego. Niektóre zasady pisowni języka polskiego mogą zaskakiwać… swoją prostotą. Dokładnie tak przedstawiają się zasady pisowni liczebnika „pół”. Spójrzcie sami, by uchronić się przed błędami, jakie na co dzień eliminuje profesjonalna poprawa prac.

„Pół wieku temu”, „za pół godziny”, „pół kilograma” to przykłady związków wyrazowych, przy których nie musimy zastanawiać się nad sposobem zapisu. Wyrażenie „pół” występuje tu w roli liczebnika ułamkowego, a pisownia jest rozdzielna. Inne przykłady tego typu połączeń to np. pół chleba, pół biurka, pół pracy magisterskiej przygotowanej do profesjonalnej korekty prac.

Pisownia ulega zmianie, gdy liczebnik „pół” stanowi część składową wyrazu złożonego. Półautomat, półmrok, półpiętro – wydaje się proste? I takie jest, wystarczy jedynie zapamiętać, że pół łączone z rzeczownikami należy zapisać łącznie. Podobny efekt przynosi połączenie liczebnika „pół” z innym liczebnikiem lub przysłówkiem, jak np. półmetrowy czy półoficjalnie.

A jak wyglądają relacje liczebnika „pół” z pozostałymi częściami mowy, a w szczególności przyimkami? Liczebnik „pół” w połączeniu z przyimkiem „w” możemy zapisać razem lub oddzielnie. Pisownia łączna ma zastosowanie, gdy coś wydarzyło się w pół godziny lub w pół słowa (określenie pół występuje w znaczeniu połowy pewnej całości). Pisownia łączna obowiązuje, kiedy znaczenie wyrazów tłumaczymy jako: „w talii”–np. złapać kogoś wpół, „podzielić na połowę”–np. „zgiąć się wpół” lub określając czas – np. wpół do jedenastej. Z przyimkami takimi jak: „do”, „na”, „o”, „od”, „po”, „przez”, „przy”, „za” liczebnik „pół” zapisywany jest rozdzielnie.

Zasada, o której należy pamiętać, mówi też, że wyraz „pół” zapisujemy rozdzielnie, jeśli stosujemy go w zdaniu dwukrotnie, w celu opisania tego samego zjawiska lub procesu, np. „Mój zawód to pół praca, pół zabawa”. Gdybyśmy chcieli napisać o tych cechach osobno, zapisalibyśmy je w następujący sposób: półpraca i półzabawa.