Przepis na przypisy w korekcie prac

Przepis na przypisy w korekcie prac
5 (100%) 1 vote

Przepis na przypisy w korekcie prac

Przepis na przypisy w korekcie prac. Przypisy stanowią nieodłączny element każdej pracy dyplomowej. Zachowanie poprawności ich zapisu to bardzo istotny aspekt tekstu, który rzutuje na jego ocenę. Z doświadczenia doskonale jednak wiem, że z redakcją przypisów bywa spory problem. Dokonując korekty prac licencjackich czy magisterskich, zauważyłam, że błędy w dużej mierze dotyczą wymiennego stosowania stylów przypisów i ich niepoprawnego zapisu. Dziś zatem przybliżę Wam temat systemu przypisów harwardzkich. Gotowi?

By raz na zawsze nauczyć się, na czym polega styl przypisów harwardzkich. Warto zapamiętać przede wszystkim dwie rzeczy.

Po pierwsze, przypisy te występują bezpośrednio w tekście zasadniczym. Jest to znacząca różnica od stylu oksfordzkiego (popularnego w Polsce). Przypisy takie mają formę cyfrowych odsyłaczy u dołu strony, w których podawane jest źródło bibliograficzne.

Po drugie, przypisy harwadzkie zapisywane są według schematu: nazwisko autora, rok publikacji, numer strony. Informacje te zapisujemy w nawiasach w zdaniu, w którym powołujemy się na dane źródło.

Dla przykładu:

“Według autora, rzeczywistość ulega ciągłym przeobrażeniom (Kowalski, 2007, 98) dlatego sugeruje on (…).”

Schemat ten odróżnia styl harwardzki od oksfordzkiego, w którym źródła zapisujemy według klucza: autor, tytuł, miejsce i rok wydania, numer strony.

Przy korekcie pracy dyplomowych spotykam się również z błędami dotyczącymi ponownego cytowania tej samej publikacji w następujących po sobie przypisach. Dobrze, jeśli zapamiętacie, że w stylu harwardzkim nie stosujemy skrótu Ibidem/tamże. Wynika to z faktu, że poprzedni przypis mógł znajdować się na innej stronie. Wówczas czytelnik musiałby szukać go i upewniać się, jaka była to pozycja książkowa. Słowa Ibidem/tamże mają za zadanie skracać przypis – w stylu harwardzkim, który wskazuje jedynie na nazwisko autora. Nie ma w zasadzie czego skracać (inaczej w stylu oksfordzkim, który jest mniej ekonomiczny i ma bardziej rozbudowaną formę).

Mam nadzieję, że informacje te ułatwią Wam zrozumienie, na czym polega tworzenie przypisów w stylu harwardzkim i dadzą Wam podstawę do uniknięcia poprawy pracy dyplomowej w tej kwestii.