Poprawny zapis skrótów miar i wag i ich korekta w pracach

Poprawny zapis skrótów miar i wag i ich korekta w pracach
5 (100%) 1 vote

Poprawny zapis skrótów miar i wag i ich korekta w pracach

Poprawny zapis skrótów miar i wag i ich korekta w pracach. W pisaniu pracy dyplomowej nie warto iść na skróty. Z doświadczenia wiem, że im więcej wysiłku włożone zostało w samodzielną edycję tekstów, tym mniej profesjonalnej korekty pracy jest później do wykonania. Lecz są pewne skróty, które zarówno w życiu, jak i przy tworzeniu tekstu naukowego warto opanować. Dlatego dziś przybliżę Wam kilka przykładów skrótów, których pisownię dobrze jest zapamiętać.

Skróty jednostek miar i wag są dość powszechnie stosowane w pracach technicznych i opracowaniach z nauk ścisłych. Ale tak naprawdę przydają się też w życiu codziennym. Warto więc nauczyć się raz na zawsze, że nie stawiamy po nich kropki. Dla przykładu:

  • dekagram = dag
  • kilogram = kg
  • gram= g
  • litr = l
  • metr = m

Skróty te używane są powszechnie na całym świecie, dlatego wiedza o tym, jak zapisać taki skrót nie tylko pozwoli Wam uniknąć korekty pracy dyplomowej, ale również nie popełnić gafy w tekstach w innym języku.

Skróty używane w matematyce i fizyce także nie wymagają stosowania kropki. Zobaczcie przykłady:

  • droga = s
  • prędkość = v
  • sinus = s
  • czas = t

Podobnie sprawa ma się ze skrótami pierwiastków chemicznych. Mają one międzynarodowy charakter – wszędzie stosuje się je bez kropki. Np. O (tlen), P (fosfor), Cu (miedź), Ag (srebro).

A na koniec przykłady skrótów z życia codziennego, których zapis może Was zaskoczyć. Często, nawet przy poprawie prac dyplomowych, spotykam się z błędami w skrótach polskich jednostek monetarnych. Zapamiętajcie więc, że kropki nie stawiamy zarówno w skrócie (złotych), jak i gr (grosz).

Skróty słowa minuta i godzina, choć dotyczą tej samej materii, tj. czasu, skraca się inaczej. W skrócie min kropki nie używamy, natomiast po skrócie godz. kropkę stawiamy. Dlaczego tak jest? Eksperci wyjaśniają, że skrót min należy do grona skrótów bardziej profesjonalnych (posługują się nim również specjaliści), natomiast godz. ma charakter egalitarny (spotykany jest na co dzień w ogłoszeniach czy repertuarach, lecz nie w pracach naukowych czy technicznych wskazaniach), stąd różnica w ich zapisie.

Mam nadzieje, że powyższy przewodnik po skrótach pozwoli Wam zapamiętać, jak zapisywać powszechnie używane skróty i nie popełniać więcej błędów w tym temacie.