Jak to zapisać? Ciekawe przypadki błędów ortograficznych – poprawa prac
Jak to zapisać? Ciekawe przypadki błędów ortograficznych – poprawa prac. Znajomość zasad języka polskiego pomaga nam uniknąć błędów językowych na co dzień, a samodzielna poprawa prac staje się łatwiejsza. Na swojej drodze możemy jednak napotkać wyjątki, które podobno tylko potwierdzają regułę. Kiedy nie wiemy, jak zapisać poszczególne wyrazy, z pomocą przychodzi korekta prac.
Popularne błędy ortograficzne w dyktandach:
#1 Strużka, szczeżuja i gżegżółka
To klasyczne przykłady słów używanych w dyktandach, przy których najłatwiej się pomylić. A czy wiecie w ogóle, jakie jest ich znaczenie? Szczeżuja – pospolita, wielka, spłaszczona, chińska – to nazwy wykorzystywane przez zoologów do określenia gatunków małży żyjących w zbiornikach słodkowodnych. Wyraz „strużka” na pierwszy rzut oka może wyglądać na błędny. Ale nie mówimy wcale o kobiecie pełniącej funkcję stróża, ale o wiórach powstających podczas strugania. Wbrew temu, co nam się wydaje, w takim kontekście obowiązuje zapis z „u” otwartym. Gżegżółka kolejny raz przenosi nas do świata przyrody, tym razem mowa jednak o kukułce, nazwanej w ten dość oryginalny sposób ludowym zwyczajem.
#2 Obskurny
Wielu z nas z pewnością napisałoby to słowo przez „o” kreskowane. Wystarczy jednak nieco wiedzy na temat etymologii wyrazu, żeby przekonać się, że nie ma on nic wspólnego ze skórą ani problemami dermatologicznymi. Określenie obskurny, czyli nędzny, zaniedbany brudny, pochodzi od łacińskiego „obscurus”, tłumaczonego jako „ciemny”.
#3 Widzimisię
Jeden czasownik i dwa zaimki. Ten nieodmienny rzeczownik zapisujemy łącznie, mimo że uzasadnienie takiego zapisu wcale nie jest takie oczywiste. Należy jednak zapamiętać, że to jedyne poprawne stanowisko w tej sprawie i niezależnie od postronnych opinii trzeba się go trzymać.
#4 Gdzieniegdzie
Tak, to jeden wyraz złożony z dwóch członów zapisywanych łącznie. Wyrażenia „niegdzie” nie znajdziemy bowiem w języku polskim w żadnym osobnym zapisie. Warto jednak mieć na uwadze, że określenie o niemal synonimicznym znaczeniu, „tu i ówdzie”, zapiszemy już zgoła odmiennie.
#5 W tę i we w tę
Znacznie łatwiej napisać „tam i z powrotem”, tym bardziej, że taka forma zapisu budzi zdziwienie. Zaskoczenie będzie tym większe, jeśli dodam, że równie poprawnym zwrotem jest „wte i wewte”. Nie ma się jednak co dziwić, trzeba po prostu zapamiętać, jaka jest poprawna pisownia, a korekta prac nie będzie potrzebna.