Poprawa prac użycia związków frazeologicznych

Rate this post

Poprawa prac użycia związków frazeologicznych

Poprawa prac użycia związków frazeologicznych. O frazeologizmach pisałam tutaj już nieraz, wciąż jednak, wykonując korektę Waszych prac dyplomowych, napotykam niepoprawne użycia związków frazeologicznych. Dlatego postanowiłam zebrać te, które sprawiają Wam najwięcej kłopotu, i raz na zawsze wyjaśnić, co właściwie oznaczają te określenia. Ta wiedza przyda Wam się nie tylko podczas poprawy pracy magisterskiej, ale także na co dzień!

  • Tajemnica poliszynela

To tak naprawdę żadna tajemnica, tylko informacja dostępna wszystkim, którą jednak niektórzy niesłusznie uważają za poufną. Kim był ów Poliszynel i skąd wzięło się to powiedzenie? Poliszynel to postać z francuskiego teatru kukiełkowego, która zbyt głośnym szeptem „zwierzała się” publiczności ze swoich sekretów. Innymi słowy, robiła z siebie pośmiewisko…

  • Szara eminencja

To osoba realnie sprawująca władzę np. w państwie czy instytucji, ale pozostająca w cieniu, często niepełniąca żadnej oficjalnej funkcji. Szarą eminencją może być np. zaufany doradca premiera, którego wpływom ten drugi często ulega. Warto przy okazji przypomnieć, że „eminencja” to także tytuł kardynała, a najbardziej znaną historyczną szarą eminencją był właśnie kardynał Richelieu.

  • Prawem kaduka

Innymi słowy – bezprawnie. Obowiązujące kiedyś prawo kaduka pozwalało na przejęcie majątku pozbawionego spadkobierców na rzecz władzy państwowej. Łaciński przymiotnik caducus oznacza „bezpański, chylący się ku upadkowi, padający”. Współcześnie określenie „prawem kaduka” znajdzie też zastosowanie, gdy ktoś skorzysta z luki prawnej lub niemocy prawa w jakiejś kwestii.

  • Odłożyć coś ad calendas graecas

W ten sposób można elegancko wyrazić, że coś zostało odłożone na zawsze i nigdy nie zostanie zrealizowane. Całe powiedzenie opiera się na kalendach, które występowały jednak nie w greckim, ale rzymskim kalendarzu – stąd jeśli słyszymy, że ktoś odda dług ad calendas graecas, nie powinniśmy spodziewać się jego zwrotu w ogóle. Greckie kalendy nie istnieją.

  • Gabinet cieni

Alternatywny rząd, złożony z przedstawicieli aktualnej opozycji. W zależności od państwa i jego kultury politycznej, gabinet cieni może być jedynie metaforycznym określeniem używanym przez polityków i dziennikarzy, a może być faktycznym rządem stworzonym przez opozycję i czekającym na zmianę układu politycznych sił.

  • Choroba dyplomatyczna

Udawana, pozorowana choroba, która pozwala uniknąć nieprzyjemnych obowiązków albo odpowiedzialności. Dlaczego określa się ją jako „dyplomatyczną”? Prawdopodobnie dlatego, że dyplomatom od zawsze przypisuje się przebiegłość i skłonność do wykrętów; są oni też mistrzami manipulacji.

Mam nadzieję, że pomogłam Wam w zrozumieniu niektórych frazeologizmów, a za jakiś czas na pewno wrócę do Was z kolejną porcją często spotykanych powiedzonek. Tak, by korekta pracy w tym zakresie nie była Wam potrzebna.