Błędy typograficzne i ich korekta
Błędy typograficzne i ich korekta. Choć część z Was może być zdziwiona, poprawa pracy dyplomowej to nie tylko korekta błędów stylistycznych czy ortograficznych. Również praca z edycją tekstu i jego składem. Tak, tak, typograficzna strona Waszych prac również podlega redakcji.
Czym są błędy typograficzne? Dotyczą one szeroko rozumianego układu graficznego tekstu komputerowego. A dokładniej tego, czy nie pojawiają się w nim dodatkowe spacje między słowami. Czy użyte style czcionek są jednolite lub czy ich różnorodność jest uzasadniona. Poniższa rozpiska da Wam szerszy ogląd tego, jakie błędy typograficzne wyróżniamy. Czego unikać, by poprawa pracy licencjackiej nie była konieczna w tym obszarze.
Odstęp przed znakiem interpunkcyjnym to jeden z częściej popełnianych błędów, z którego większość z nas nie zdaje sobie na co dzień sprawy. Warto więc zapamiętać, że przed znakami interpunkcyjnymi nie dajemy spacji. Zobaczcie przykład, który obrazuje złamanie tej zasady:
Czy możesz uwierzyć , że Kamil, którego mama jest księgową, nie potrafi dobrze dysponować gotówką ? Niewiarygodne !
Trudności generuje też cudzysłów, który w języku polskim najczęściej występuje w formie znaków „”, po których nie stawiamy spacji. Takiego zapisu dobrze jest pilnować. Przy pisaniu pracy na komputerze warto też zwrócić uwagę, czy nie pracujemy na angielskiej wersji edytora tekstów. W takiej sytuacji prawdopodobnie będzie tworzył się nam w dokumencie cudzysłów górny (“ “). Nietypowy dla polskich publikacji.
Dywiz (inaczej łącznik), półpauza i myślnik to kolejna grupa znaków, których niepoprawne użycie generuje błędy typograficzne. Kiedy należy każdy z nich stosować?
- w sytuacji, gdy łączymy ze sobą jeden lub dwa wyrazy, należy skorzystać z łącznika (-). Dla przykładu: biało-czerwony, Natalia Kowalska-Nowak
- Do zapisu dialogów używamy myślnika (—)
- Półpauzę (–) stosujemy wtedy, gdy oznaczamy przedziały (np. w datach lub pomiędzy cyframi) lub kiedy zapisujemy wyrażenie matematyczne (wówczas używamy jej jako znak oznaczający minus).
Korekta prac dyplomowych pod kątem błędów typograficznych to również sprawdzanie formatowania tekstu. Wówczas zwracamy uwagę, czy w tekście nie pojawiają się nieuzasadnione zmiany rozmiaru czcionki i jej różne style. Także, czy użyte w treści wyróżniki tekstu nie obniżają jego przejrzystości. Stosowanie równocześnie pogrubienia, podkreślenia i kursywy zamiast uwypuklać daną rzecz, sprawi, że stanie się ona mało przejrzysta.
Praktyka czyni mistrza, dlatego już dziś zacznijcie czujnie przyglądać się typograficznej odsłonie Waszych tekstów. Dzięki temu unikniecie wielu niezamierzonych błędów, a tym samym korekta pracy licencjackiej lub magisterskiej nie będzie Wam potrzebna.