Wielokropek – poprawa i korekta prac
Wielokropek – poprawa i korekta prac. Znaki interpunkcyjne często przysparzają Wam sporo trudności w tekstach naukowych. Dlatego poprawa prac dyplomowych to w dużej mierze korekta przecinków, łączników, a także… wielokropków. I właśnie o tym ostatnim chciałabym Wam dzisiaj trochę więcej opowiedzieć.
Wielokropek to znak, który najczęściej stosujemy, gdy chcemy zaznaczyć pominięty fragment (np. cytując w pracy wybraną część tekstu źródłowego). W niektórych przypadkach służy on również temu, by zbudować napięcie przed nieoczekiwanymi słowami lub zaznaczyć moment urwania wypowiedzi. Poniżej prezentuję kilka zasad, które przybliżają, jak poprawnie używać wielokropka, by korekta pracy magisterskiej nie musiała zaprzątać Wam dłużej głowy.
Jeśli w danym zdaniu używamy wielokropka i zbiega on się z przecinkiem, kropką lub średnikiem, znaki te zostają pominięte. Dla przykładu: To była niesamowita przygoda… ale dziś Ci o niej nie opowiem.
Z kolei gdy przed wielokropkiem znajduje się pauza, wykrzyknik lub pytajnik, znaki te zapisujemy bezpośrednio obok siebie. Dla przykładu: Leć! leć!… nie trać chwili, Piotrusiu!
Zwróćcie uwagę, że w powyższych przykładach po wielokropku występuje odstęp, jednak nigdy przed nim. Jest to naczelna reguła, której należy przestrzegać, by poprawa pracy licencjackiej nie musiała obejmować takich szczegółów jak ten.
W przypadku, gdy używamy wielokropka w nawiasie ([…]), by oznaczyć nim pominięty fragment tekstu, obowiązuje nas również kilka reguł:
- Gdy stosujemy go w środku zdania złożonego, interpunkcja całego wyrażenia zostaje zachowana.
- Jeśli ucinamy nim część wyrażenia, która jednocześnie kończy cytowany fragment, po wielokropku w nawiasie stawiamy kropkę.
- Jeśli znak […] stosujemy na początku zdania, następujący po nim wyraz zapisujemy małą literą.
- Gdy posługujemy się nim, by pominąć w cytowanym fragmencie jedno lub kilka zdań, znak ten zapisujemy po kropce, a kolejny wyraz zapisujemy dużą literą.
Wielokropek to znak interpunkcyjny, którego poprawne użycie przyda Wam się w pisaniu wielu tekstów naukowych. Opanowanie powyższych zasad to również doskonały sposób na to, by korekta pracy dyplomowej w tym obszarze skutecznie Was ominęła.