Korekta prac- co zawiera indeks osobowy?

Rate this post

Korekta prac – co zawiera indeks osobowy?

Korekta prac- co zawiera indeks osobowy? Jak ustawić marginesy lustrzane? Na czym polegają błędy stylistyczne? Co obejmuje korekta pracy dyplomowej? Otrzymuję od Was sporo zapytań, które często stanowią dla mnie inspirację do przygotowania kolejnych wpisów na bloga. Ostatnio w jednej z wiadomości padło pytanie o indeks osobowy. Dlatego dziś postanowiłam przybliżyć Wam to zagadnienie, wypisując najważniejsze kwestie dotyczące budowy indeksu osobowego. Mam nadzieję, że dzięki temu poprawa pracy magisterskiej lub licencjackiej w tej kwestii nie będzie u Was konieczna.

Indeks osobowy to nic innego jak alfabetyczny spis imion i nazwisk osób, o których mowa w pracy dyplomowej. Jego celem jest ułatwienie czytelnikowi odnalezienia strony, na której pojawia się wzmianka o konkretnej osobie. W takim indeksie nie podajemy jednak autorów cytowanych publikacji (tych wskazujemy w bibliografii załącznikowej). Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Indeks podzielony jest alfabetycznie, a hasła szeregowane są według nazwisk
  • Strony, do których odsyłamy pod konkretnymi hasłami, powinny być ułożone wzrastająco (co ważne, nie stawiamy kropki po ostatnim numerze) Dla przykładu:

Kowalski Jan 25, 89, 105, 155

  • Gdy dane nazwisko pojawia się na następujących po sobie stronach, w indeksie zamiast wypisywać wszystkie numery, wskazywany jest przedział stron, np.

Nowak Marcin 45, 67-72, 113

  • Obcojęzyczne imiona i nazwiska zapisujemy w indeksie w oryginalnej formie
  • Jeśli w pracy funkcjonuje spolszczona wersja imienia i nazwiska, zostaje ona uwzględniona w indeksie z odsyłaczem do hasła z oryginalną pisownią. Dla przykładu: Szekspir William zob. Shakespeare William

Shakespeare William (William Szekspir) 95, 109

  • Gdy polska wersja imienia i nazwiska jest bardziej popularna, należy uznać ją za hasło główne, do którego odsyłamy oryginalną formę

Redagowanie prac dyplomowych opiera się na poprawie wszystkich błędów – również tych zauważonych w indeksie osobowym. Dlatego tak ważne jest, by zastosować się do zasad tworzenia różnych załączników. Dzięki temu unikniecie żmudnej korekty prac i zaoszczędzicie sporo czasu!