Poprawa prac – użycie spółgłosek podwojonych

Rate this post

Poprawa prac – użycie spółgłosek podwojonych

Poprawa prac – użycie spółgłosek podwojonych. Podobno od przybytku głowa nie boli. Jednak w języku polskim wszelkie podwojone spółgłoski potrafią przysporzyć sporo problemów. Wówczas konieczna staje się uważna poprawa pracy dyplomowej, która pozwala wychwycić wszystkie błędy. Aby sytuacji, gdy wciąż od nowa musicie dokonywać korekty treści było jak najmniej, przygotowałam dla Was krótką powtórkę. Kiedy stosujemy podwojone spółgłoski? Zaraz się tego dowiecie.

Dżdżysty, ssać, czczy to przykłady rodzimych wyrazów, w których używamy podwójnych spółgłosek. O podwojonej spółgłosce nie zapomnijcie również w wyrazie marzanna, panna czy dżdżownica.

Geminata, a więc właśnie spółgłoska podwojona, pojawia się również na granicy przedrostka i rdzenia. Spójrzcie na poniższe przykłady:

Przedrostek od – oddalić, oddychać, oddawać,

Przedrostek pod – poddać, poddostawca, poddany

Przedrostek roz –  rozzłościć, rozzuchwalony

Przedrostek naj – najjaśniej

Przedrostek nad – naddniestrzańska, naddatek

Przedrostek w – wwiercać, wwałkować,

Przedrostek z – zziębnąć, zzielenieć

Spółgłoskę podwojoną stosujemy także na granicy rdzenia i przyrostka (oraz końcówki fleksyjnej). Choć brzmi to skomplikowanie, wystarczy zapoznać się z przykładami, by zrozumieć, o co chodzi. Spójrzcie: półmiękki, lekki, uczennica, męczennica, sukiennica, rdzenny, cenny, dzienny, wyłammy.

Jak pewnie wiecie, podwojona spółgłoska pojawia się również w nazwiskach – zarówno rodzimych, jak i obcych. Dla przykładu: Ossowski, Gambetta, Scott, Jagiełło, Traugutt, Cromwell. Co ważne, w niektórych przypadkach przy odmianie rzeczowników, których temat zakończony jest na podwojoną spółgłoskę, w miejscowniku (1 os. l.p.) pierwsza spółgłoska zostaje zachowana, druga natomiast ulega wymianie. Np. o Scotcie, o Gambetcie. Są jednak wyjątki, np. Jagiełło – o Jagielle, Traugutt – o Traugucie.

Dzisiejszy wpis zamyka kategoria słów zapożyczonych, w których również często pojawiają się spółgłoski podwojone. Jeśli zatem chcecie zapytać o cenę netto korekty pracy dyplomowej, pamiętajcie o poprawnym zapisie zapożyczonego wyrazu. Podobnie w innych słowach, np. latte, mokka, madonna czy risotto.

Jestem pewna, że po krótkiej powtórce użycie podwojonych spółgłosek dla nikogo z Was nie będzie problemem, a jeśli napotkacie jakieś wątpliwości, wystarczy wrócić do dzisiejszego wpisu i przypomnieć sobie wszystkie przykłady. Dzięki temu żadna poprawa tekstu naukowego Wam nie grozi.

http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?mainSP=subjectpages&mainSRV=jpolski&methid=79542&page=subpage&article_id=319027&page_id=15235