Korekta prac. Kiedy piszemy „rz” a kiedy „ż”?

Rate this post

Korekta prac. Kiedy piszemy „rz” a kiedy „ż”?

Korekta prac. Kiedy piszemy „rz” a kiedy „ż”? Nawet podczas korekty prac dyplomowych zdarza mi się natrafić na błędy ortograficzne. Zarówno studenci, jak i osoby dorosłe większość wyrazów zapisują z pamięci. Jednak warto pamiętać, że poprawną pisownię warunkują określone zasady. Które z nich trzeba zapamiętać, aby redagowanie pracy magisterskiej czy licencjackiej stało się łatwiejsze i można było realizować je samodzielnie?

Zastanawiając się, przez jakie „ż” napisać wyraz, warto sprawdzić, na jakie głoski odbywa się ich wymiana. „Ż” wykorzystujemy w przypadku wyrazów, które wymieniają się na: g, dz, h, z, ź, s, jak np. książka – księga, boży-bóg. Z kolei połączenie wyrazów „rz” wymienia się na r lub rr: dobrze-dobry, mierzyć-miara.

Kiedy jeszcze możemy spotkać się z pisownią „ż”?

Poprzedzają je litery r, l, ł oraz n – w wyrazach zaczerpniętych z obcych języków: drżeć, rżeć, aranżować. Tworzy także partykuły: jakiż lub może stać się ich częścią: chodźże.

„Ż” można znaleźć również w wyrazie gżegżółka, którego poprawna forma zapisu dla wielu osób stanowi wyzwanie. W związku z czym wyraz bardzo często można spotkać na różnego rodzaju dyktandach i konkursach ortograficznych.

Jakie zasady warunkują pisownię „rz”?

Połączenie „rz” poprzedzają określone spółgłoski, takie jak: p, b, t, d, k, g, ch i j, stąd spotkamy je w takich wyrazach, jak: krzesło, chrzan czy brzydota.

Kolejną grupę wyrazów, w których należy spodziewać się „rz”, tworzą słowa zakończone na  -erz i –arz jak np. pasterz, pisarz, bajarz.

Podczas sprawdzania prac i pisowni „rz” koniecznie należy wziąć pod uwagę wyjątki, kiedy w miejsce „rz” po spółgłoskach:  p, t, k, ch pojawia się „sz”. Są to m.in. przymiotniki, których formy stopnia wyższego i najwyższego zostały utworzone za pomocą przyrostka -szy: najlepszy, szybszy, a także czasowniki i rzeczowniki: polepszać-polepszacz, powiększać-powiększalnik, ulepszać-ulepszenie, upiększać, zwiększać.

Redagowanie pracy magisterskiej czy licencjackiej polega na dokładnym wyeliminowaniu wszystkich błędów, dlatego jeśli nie jesteście pewni pisowni przez „ż” lub „rz”, warto za każdym razem zajrzeć do słownika.