Korekta prac – rozdzielna pisownia „nie” z przymiotnikami i imiesłowami przymiotnikowymi

Rate this post

Korekta prac – rozdzielna pisownia „nie” z przymiotnikami i imiesłowami przymiotnikowymi

Korekta prac – rozdzielna pisownia „nie” z przymiotnikami i imiesłowami przymiotnikowymi. „Nie” z przymiotnikami piszemy łącznie: nieduży, niedrogi, nieładny. Taką zasadę poznajemy już na etapie szkoły podstawowej. W kolejnych latach okazuje się jednak, że w różnych przypadkach pisownia partykuły zarówno z przymiotnikami, jak i imiesłowami przymiotnikowymi powinna pozostać oddzielna. Co o pisowni partykuły „nie” powinni wiedzieć studenci, by poprawa i korekta prac dyplomowych nie była im niezbędna?

Aby ułatwić sobie zadanie związane z poprawną pisownią partykuły „nie”, spróbujmy spojrzeć na jej zastosowanie przez pryzmat funkcji, jakie pełni w zdaniu.
Zazwyczaj kiedy używamy w swojej wypowiedzi określenia „nie”, chcemy czemuś zaprzeczyć. Są jednak sytuacje, gdy „nie” wykorzystywane jest w trakcie zestawiania ze sobą dwóch przeciwieństw:

„Nie widząc go, ale słysząc udało nam się odnaleźć zagubionego psa”.

Jeśli „nie” jest przeciwstawieniem, wówczas obowiązuje pisownia rozdzielna.

Zastanówmy się teraz nad zdaniem:
„Ładna nie ładna i tak muszę wydrukować pracę dyplomową w zielonej oprawie, nie mam już czasu szukać innego punktu ksero.”

„Nie”, które wyraża wątpliwość oraz tworzy uogólnienie zapisujemy z przymiotnikami i imiesłowami oddzielnie!

Rozdzielną pisownię stosujemy także w okolicznościach, gdy wśród dwóch zastosowanych przymiotników lub imiesłowów jeden z nich jest wyolbrzymiany, jak np.
„Ruch na drodze był zwolniony, ale nie wstrzymany”.

Partykuła „nie” może też występować pomiędzy dwoma przymiotnikami lub imiesłowami przymiotnikowymi, których zadaniem jest wyrazić cechę pośrednią opisywanego podmiotu:

„Moje studia nie są bardzo angażujące, ale nie pozwalają też na całkowite lenistwo”.
Rozważając poprawną pisownię partykuły „nie”, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wyrażenia pozostające w jej sąsiedztwie. Niektóre z tych, które ją poprzedzają, jednocześnie sygnalizują, że razem z przymiotnikami oraz imiesłowami przymiotnikowi zapiszemy „nie” rozdzielnie. Są nimi m.in. bynajmniej, wcale, gdyby nie, jeszcze nie, już nie, nawet nie, czyż nie, np.

„Wcale nie błędy merytoryczne były powodem, dla którego nie udało mi się obronić pracy.”

„Gdyby nie sprawdzenie pracy magisterskiej przez kompetentną osobę, na pewno nie dostałabym piątki.”

Partykuła „nie” dość często stosowana jest w połączeniu zarówno z przymiotnikami, jak i imiesłowami przymiotnikowymi, warto więc zapamiętać zasady, które kierują jej rozdzielną pisownią.

https://polszczyzna.pl/nie-z-przymiotnikami-pisownia-partykuly-nie/