Korekta prac – związki frazeologiczne –przykłady korekty
Korekta prac – związki frazeologiczne –przykłady korekty. Redagowanie prac nie zawsze wiąże się wyłącznie z korektą prac dyplomowych. Zdarza mi się również sprawdzanie prac o mniej oficjalnym charakterze, w których pojawiają się związki frazeologiczne. To bardzo ciekawe i często zabawne połączenia wyrazów o symbolicznym znaczeniu. Poniżej przedstawię kilka z nich.
Niedźwiedzia przysługa
Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane… Niedźwiedzia przysługa mówi o tym, że nie wystarczą szczytne cele i dobre intencje, a czasem, chcąc komuś pomóc, można mu bardzo mocno zaszkodzić. Przekonał się o tym pewien pustelnik, bohater bajki mówiącej o jego wielkiej przyjaźni z niedźwiedziem. Podczas snu pustelnikowi na głowie usiadła mucha. Zatroskany niedźwiedź, martwiąc się, aby nic nie przeszkodziło jego bliskiemu przyjacielowi w odpoczynku, postanowił przegonić muchę kamieniem. Sam zabieg okazał się skuteczny, niestety wraz z muchą życie stracił także ów pustelnik.
Czuć pismo nosem
„Przemek podejrzewał, że teksty zostaną dokładnie sprawdzone, dlatego uznał, że profesjonalna korekta prac dyplomowych będzie w tym przypadku konieczna. Czuł pismo nosem”. Czuć pismo nosem znaczy mniej więcej tyle, co przewidzieć, jaki będzie następujący ciąg wydarzeń. Badacze języka nie podają jednoznacznej odpowiedzi na to, w jaki sposób słowo „pismo” pojawiło się w tym wyrażeniu, wiadomo natomiast, że pierwotna wersja związku frazeologicznego mówiła o czuciu piżma nosem. W tej wersji sens wydaje się dużo lepiej zobrazowany, bowiem piżmo to używana w dawnych czasach przyprawa o dość wyrazistym aromacie.
Mieć kuku na muniu
„Kuku na muniu”–ten związek frazeologiczny choć raz w życiu słyszał chyba każdy. Ale skąd wzięły się jego części składowe? Zacznijmy od początku… „Kuku” najczęściej mają dzieci – to inaczej niewielkie skaleczenie, o które łatwo podczas beztroskiej zabawy. „Muniu” stanowi z kolei skrót od słowa „mózg”. Związek frazeologiczny, który dosłownie oznacza drobne skaleczenie mózgu, świetnie obrazuje sens odnoszący się do szaleństwa i osób, które swoim zachowaniem sprawiają wrażenie niespełna rozumu.
A Wy, macie swoje ulubione związki frazeologiczne, których używacie na co dzień?
Więcej na ten temat poczytaj:
Frazeologizmy – sprawdź, czy je znasz i czy wiesz, skąd się wzięły!