Błędy językowe – jak pisać i poprawiać pracę, żeby się nie wstydzić

Rate this post

Błędy językowe – jak pisać i poprawiać pracę, żeby się nie wstydzić

Błędy językowe – jak pisać i poprawiać pracę, żeby się nie wstydzić. Wielu obcokrajowców jednogłośnie stwierdza, że opanowanie zasad języka polskiego nie należy do najłatwiejszych. Podczas korekty pracy dyplomowych zauważam, że wielu rodowitych Polaków również ma z tym problem. Wykształcona osoba powinna wystrzegać się błędów językowych, dlatego dziś opowiem o najczęstszych z nich.

  1. „Włanczać” i „wziąć”

Określenie „włanczać” to jeden z najbardziej obciachowych błędów, jaki popełnić można w towarzystwie. Wiele osób jest na niego wyczulonych i uważa, że żadna inteligentna osoba nie powinna się w ten sposób wysławiać. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku czasownika „wziąć”. Widzę go nagminnie podczas wykonywania korekty pracy magisterskiej. Taka jest cena złych przyzwyczajeń językowych, najczęściej wyniesionych jeszcze z lat dzieciństwa. „Wziąść” to forma bardzo rozpowszechniona w użyciu, jednak mimo to niepoprawna.

Poprawne wersje to oczywiście: „włączać”, „wziąć”.

  1. „Przekonywujący” argument

Mnie by nie przekonał. Poprawne wersje to „przekonujący” i druga, która dla wielu osób brzmi nienaturalnie–„przekonywający”. Forma „przekonywujący” jest jednak tak popularna i powszechna w użyciu, że często uważa się ją za akceptowalną, jednak wyłącznie w mowie potocznej.

Poprawne wersje: „przekonujący”, „przekonywający”.

  1. Na pewno piszemy osobno – naprawdę!

„Na pewno” i „naprawdę” to dwa wyrazy, które bardzo często bywają mylone ze sobą ze względu na pisownię. Wyrazy, o których mówimy, to wyrażenia przyimkowe, które zgodnie z zasadą piszemy rozdzielnie. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki i jednym z nich jest wyraz „naprawdę”, którego pisownię trzeba po prostu zapamiętać!

Poprawne wersje: „na pewno”, „naprawdę”.

  1. Zresztą i z resztą

Jeżeli „zresztą” potraktujemy jako partykułę wprowadzającą treść, która uzupełnia poprzedni człon wypowiedzi, wówczas prawidłowa jest pisownia łączna. Wyrażenie użyte w dosłownym znaczeniu zapisujemy rozdzielnie, np.

Nie mam dziś czasu, zresztą i tak chciałam się wcześniej położyć.

Wychodzę do kina z Monika i z resztą naszej paczki.

Poprawna pisownia: „z resztą”, „zresztą” – w zależności od kontekstu.

  1. Kupywać

Ile kosztuje korekta pracy magisterskiej? Korekta pracy magisterskiej – jaka jest cena? Takie pytania bardzo często zadają osoby, które mają przed sobą zbliżającą się obronę. Bez względu na cenę, w przypadku kłopotów z ortografią lub interpunkcją, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Ale korektę prac dyplomowych można kupić, ale nigdy kupywać! Poprawną formą czasownika w trybie niedokonanym będzie „kupować” z przyrostkiem -ow.

Poprawne formy: „kupić”, „kupować”.