Błędy w pracach dyplomowych i ich poprawa

Rate this post

Błędy w pracach dyplomowych i ich poprawa

Błędy w pracach dyplomowych i ich poprawa. Nikt raczej nie ma wątpliwości co do tego, że niejako ukoronowaniem okresu studiów jest otrzymanie tytułu naukowego (np. magister, inżynier) jest możliwe po wcześniejszym zdaniu egzaminów oraz przygotowaniu pracy dyplomowej. Ta z kolei powinna w najlepszy z możliwych sposobów przedstawiać stan wiedzy studenta. Nie mam tu na myśli wyłącznie merytorycznego aspektu pracy. Choć w wielu sytuacjach przyjęło się uważać, że to właśnie wnętrze jest ważniejsze w tym przypadku opakowanie, czyli strona językowa i edytorska, również są istotne. Co więcej mają one wpływ na końcową ocenę, jaką otrzymasz za przygotowanie pracy dyplomowej, ta zaś rzutuje na ocenę jaka pojawi się na Twoim dyplomie potwierdzającym uzyskany tytuł. Skoro pod pracą pojawi się Twoje nazwisko warto zadbać, by był powód do dumy.

We wstępie Twojej pracy dyplomowej musisz określić badane zagadnienie, swoje stanowisko, jak również wybraną przez Ciebie metodę badawczą. W przypadku gdy praca ma charakter badawczy. Prawidłowo skonstruowana praca dyplomowa powinna składać się z 3 lub 4 rozdziałów, zaś w „zawartości” każdego z nich musisz wydzielić podrozdziały. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy częścią teoretyczną i praktyczną Twojej pracy. Żaden z rozdziałów absolutnie nie może kończyć się rysunkiem lub tabelą. Należy również zachować właściwą proporcję między rozdziałami i podrozdziałami. Jeśli decydujesz się na dodanie ich do swojej pracy muszą być opatrzone stosownym komentarzem i odpowiednio podsumowane. Wymagane jest, aby przechodzenie do kolejnych wątków było płynne, a one same ze sobą powiązane, by praca zachowała spójność merytoryczną.

Niejednokrotnie poprawiając pracę, bez względu na kierunek, po prostu należy podeprzeć się materiałem źródłowym autorstwa niekwestionowanego autorytetu. Oczywiście trzeba pamiętać, by zachować odpowiednie proporcje między swoim i cudzym tekstem. Nie mniej ważne jest też to, aby każdy cytat był umieszczony w cudzysłowie. Często w pracach brakuje źródeł i poprawa prac sprowadza się do ich uzupełnienia (dodanie do tekstu przypisów bibliograficznych). W przeciwnym razie możesz zostać posądzony o plagiat, ponieważ cudzą wypowiedź podasz jako własną. Nie zapominaj o tym, że po złożeniu w dziekanacie Twoja praca dyplomowa zostanie sprawdzona pod tym kątem.