Błędy słownikowe, korekta prac

Błędy słownikowe, korekta prac
4 (80%) 1 vote

Błędy słownikowe, korekta prac

Błędy słownikowe, korekta prac. Błędy stylistyczne, błędy fleksyjne, ortograficzne i składniowe. Przy pisaniu tekstu naukowego kontrola poprawności językowej to nieoceniona rzecz. Czasem jednak nie jesteśmy w stanie wyłapać każdego potknięcia i profesjonalna korekta pracy dyplomowej okazuje się niezbędna. Czy jest na to jakaś rada? Wierzę, że systematyczne pogłębianie wiedzy z języka polskiego pomoże Wam wystrzegać się różnego rodzaju błędów, np. tych słownikowych. Czego dotyczą? Zaraz się dowiecie!

Błędy słownikowe to nic innego, jak niepoprawne użycie określonego wyrazu w kontekście danego zdania. Czasem takie pomyłki są zabawne, jednak redagowanie pracy magisterskiej lub dyplomowej to rzecz ważna i poważna, dlatego żadnego z nich nie można odpuścić. Co zaliczamy do tej kategorii błędów?

  • Używanie pleonazmów – czyli słów, które znaczą praktycznie to samo. Przykłady? Mokra woda, dzień dzisiejszy, miesiąc maj.
  • Stosowanie wyrazów w niewłaściwym znaczeniu – często spotykany błąd słownikowy, który popełniamy w roztargnieniu. Dla przykładu: Robert wyszedł za Asię za mąż (poprawnie: Robert ożenił się z Asią). Chciał zabezpieczyć dobrobyt swojej rodzinie (poprawnie: Chciał zapewnić dobrobyt swojej rodzinie).
  • Nadużywanie zapożyczeń, w sytuacji gdy mają one swoje polskie odpowiedniki – taki błąd powstaje wtedy, gdy na siłę chcemy zabłysnąć elokwencją lub nadać treści mądrzejszego wydźwięku. Najczęściej jednak efekt jest odwrotny, bo wypowiedź brzmi sztucznie i konieczna jest poprawa tekstu. Dla przykładu: Marię i Przemka łączy immanentna więź (poprawniej: Marię i Przemka łączy nierozerwalna więź).
  • Mylenie słów, które brzmią podobnie, lecz mają inne znaczenie – podobieństwo fonetyczne wyrazów sprawia, że w pośpiechu często używamy nie tego słowa, które powinniśmy, przekręcając sens zdania. Przykładowe pary wyrazów, które zdarza się Wam mylić ze sobą, to: zaadaptować i zaadoptować, dziecinny i dziecięc Drobny błąd, a może nadać zdaniu zupełnie inne znaczenie, dlatego korekta pracy dyplomowej jest w tym wypadku jak najbardziej wskazana.
  • Błędne użycie wyrażeń przyimkowych, przysłówków i liczebników – kolejny przykład błędów słownikowych związanych z naprawdę drobnymi pomyłkami. Zobaczcie sami: Dużo mężczyzn poległo w wojnie. Prawda, że coś jest nie tak z tym zdaniem? Oczywiście! Poprawna wersja to: Wielu mężczyzn poległo na wojnie.

Profesjonalna korekta prac pozwoli Wam uniknąć żmudnego poprawiania tekstów naukowych. Jednak im więcej będziecie wiedzieć o pułapkach językowych i możliwych błędach, tym mniej potrzebna okaże się obszerna korekta pracy.