Do czego jeszcze może służyć kropka? – korekta prac

Rate this post

Do czego jeszcze może służyć kropka? – korekta prac

Do czego jeszcze może służyć kropka? – korekta prac. Większość osób, które podejmują się pisania prac dyplomowych, wie, że na końcu zdania należy postawić kropkę. Korekta okazuje się konieczna, gdy kropka zaczyna być używana nie tylko jako znak interpunkcyjny kończący wypowiedzenie. Dziś porozmawiamy o pozostałych funkcjach kropki oraz o tym, jak jej używać, by poprawa prac przed obroną dyplomową nie była konieczna.

Jakie funkcje może pełnić kropka?

– Kropkę stosujemy w zapisie inicjałów, po pierwszej literze imienia i nazwiska, np. K.S., M.Z. W przypadku kobiet, które posługują się nazwiskiem dwuczłonowym, dopuszczalny jest zapis z łącznikiem, np. B. K.-D. -> Barbara Krzyś-Dobrowolska.

– Kropkę stawiamy zawsze po liczebnikach porządkowych, np. „takie stroje nosiło się w latach 30. ubiegłego stulecia”, z wyjątkiem liczebników, które oznaczają godziny.

Podczas korekty prac dyplomowych zauważam, że często nie wiecie, co zrobić, jeśli na końcu zdania występuje skrót zakończony kropką lub wielokropek. W takich sytuacjach nie stawiamy dodatkowej kropki na końcu zdania.

– Kropka oddziela poszczególne składniki dat zapisywanych za pomocą cyfr arabskich, np. 25.03.2010 lub 15.11.2017.

– Kropkę należy zastosować w przypadku skrótów, w których wykorzystujemy tylko pierwszy ich człon, m.in. godz., prof. Kropki używamy także w przypadku skrótów zakończonych na ostatnią literę wyrazu, jeśli zostały użyte w innym przypadku niż mianownik, np. „Potrzebuje wpis od dr. Kowalskiego”.

– W przypadku prac dyplomowych kropka bardzo często wykorzystywana jest w spisach treści do wprowadzenia wyliczeń: rozdziałów i podrozdziałów, np.

  1. Badania marketingowe.
  2. Ankieta dotycząca znajomości zasad interpunkcji.
  3. a) Ankieta przeprowadzona wśród studentów polonistyki.

lub
a) ankieta przeprowadzona wśród studentów polonistyki

Jeśli tytuł rozdziału, podrozdziału lub paragrafu zapisany jest małą literą, kropki nie stawiamy. To błąd, z jakim często spotykam się podczas korekty prac magisterskich i licencjackich.

W jakich innych sytuacjach nie stawiamy kropki:

– po tytułach

Tytuł rozdziału zakończony kropką to bardzo częsty błąd, który wymaga poprawy prac dyplomowych.

– po cyfrach rzymskich, pełniących rolę liczebników porządkowych, np. „Ten zamek pochodzi z XIII w.”

– w zapisie dat, jeśli miesiąc został wyrażony cyfrą rzymską lub słownie: 20 stycznia 2018 lub 20 I 2018

– po skrótach (m.in. jednostkach miar, wag, jednostkach monetarnych) i skrótowcach (kropki nie stawiamy ani po całym skrótowcu, ani po poszczególnych literach wchodzących w jego skład)

– po liczebnikach głównych, np. „Przeprowadził się, gdy miał 5 lat”.

Z kropki możemy także zrezygnować w sytuacji, gdy kontekst zdania wyraźnie wskazuje na to, że mamy do czynienia z liczebnikiem porządkowym.