Edycja tekstu i jego poprawa w pracach magisterskich, poprawa przypisów biograficznych w pracach licencjackich i dyplomowych

Rate this post

Edycja tekstu i jego poprawa w pracach magisterskich, poprawa przypisów biograficznych w pracach licencjackich i dyplomowych

Edycja tekstu i jego poprawa w pracach magisterskich, poprawa przypisów biograficznych w pracach licencjackich i dyplomowych. Warto zwrócić uwagę na poprawną edycję pracy, gdyż wartość estetyczna i przejrzystość pisanego tekstu ma ogromne znaczenie dla jego pozytywnego odbioru. Każda uczelnia udostępnia standardy dotyczące edycji pracy dyplomowej i od zapoznania się z nimi należy rozpocząć pracę z tekstem.

W zakresie edycji pojawiają się liczne nieprawidłowości związane z ułożeniem
i ujednoliceniem pracy pod względem czcionek, marginesów, czy interlinii. W każdej poprawie pracy bardzo ważna jest konsekwencja – warto pamiętać o rozmiarze i kroju czcionki nie tylko w pierwszym i drugim rozdziale, ale w całej pracy. Dotyczy to również cyfr, dat, oznaczenia kolejności rozdziałów, podrozdziałów, tabel, rysunków i wykresów.

Zapisy powinny być stosowane w postaci cyfr arabskich lub rzymskich. Warto również pamiętać o przenoszeniu spójników z końca linijek (z prawej strony na lewą).

Niezmiernie ważne są prawidłowe oznaczenia akapitów, które w znacznym stopniu zwiększają przejrzystość pracy. Zaleca się zastosować pogrubienie tytułów lub podtytułów.

Największe trudności studentom sprawiają cytaty, bibliografia i przypisy. Każdy tekst cytowany musi być bezwzględnie oznaczony poprzez kursywę lub zapis w cudzysłowie. Jeżeli jest on dłuższy, warto go wyodrębnić poprzez większy odstęp od tekstu. Obligatoryjne jest opatrzenie go przypisem, inaczej łamiemy prawa autorskie.

Wszystkie rysunki, tabele i wykresy muszą być opatrzone tytułem według kolejności. Niezbędne też jest podanie poniżej rysunku czy tez tabeli źródła informacji.

Przypisy bibliograficzne w pracach muszą być pisane w jednej konwencji. Mamy tu do wyboru styl harwardzki lub oksfordzki.

Skróty umieszczane powinny być konsekwentnie – piszemy w języku polskim (tamże, dz. cyt.) albo używamy skrótów łacińskich (ibidem, op. cit.).

Jeśli do mnie trafia do poprawy praca, to bezwzględnie wymagam wytycznych obowiązujących na konkretnej uczelni, bowiem są różne zapis bibliograficzne w przypisach i bibliografii. Przypis zaczynamy od inicjału imienia autora i nazwiska, podczas gdy w bibliografii zaczynami od nazwiska i układamy ją alfabetycznie. W bibliografii nie podajemy także numerów stron. Należy w niej natomiast uwzględnić podział na literaturę, artykuły, akta prawne, czy materiały internetowe.

Zasady z przykładami:

http://www.janski.edu.pl/file/…/14012013-zasadysporzadzaniaprzypisowibibliografii.pdf