Jak poprawnie pisać wyrazy związane z nowymi technologiami?

Rate this post

Jak poprawnie pisać wyrazy związane z nowymi technologiami?

Jak poprawnie pisać wyrazy związane z nowymi technologiami?. Wysyłam SMS czy SMS-a? Jak zarządzać fanpage’em na Facebooku? Wraz z nowymi technologiami ewoluuje również język. Zapożyczenia, które najczęściej docierają do nas z języka angielskiego, z czasem muszą dostosować się do obowiązujących w polszczyźnie zasad pisowni czy odmiany. Zanim jednak to nastąpi, bardzo często potrzebna jest gruntowna korekta prac, bo pytaniom i dylematom nie ma końca…

  • Językowe kłopoty z Facebookiem

Podczas korekty prac licencjackich i magisterskich zauważam, że jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych potrafi nastręczyć swoim użytkownikom nie lada trudności. Język polski jest językiem fleksyjnym, dlatego nazwę tego portalu należy za każdym razem odmienić. Odnośnie Facebooka najlepsze będzie najprostsze rozwiązanie, pozbawione apostrofu czy wymyślnych końcówek: Facebooka, Facebookiem, Facebookowi, Facebooku. Co innego w przypadku firmowego fanpage’a. Tutaj mamy do czynienia z wyrazem zakończonym na samogłoskę „e”, której nie wymawiamy, stosujemy więc odmianę z apostrofem: fanpage’a, fanpage’owi, fanpage’em, fanpage’u.

  • Czytam blog czy bloga dotyczącego korekty prac?

Wyraz „blog” to rzeczownik męski nieżywotny. Ta grupa rzeczowników przyjmuje w bierniku formę bezkońcówkową – taką samą jak w mianowniku, w związku z czym poprawna odmiana powinna wyglądać w następujący sposób: „czytam (kogo? co?) blog”. I taki zapis należy uznać za obowiązujący we wszystkich oficjalnych formach wypowiedzi. Analogicznie powiemy także: „wysyłam SMS” lub „włączam Facebook”. Język polski dopuszcza jednak odstępstwa od ogólnych zasad  pisowni ze względu na tzw. społeczny zwyczaj językowy, który w tym przypadku ewidentnie występuje. Wyrażenie „czytam bloga” będzie zatem poprawne, ale należy go używać raczej w mowie potocznej.

  • Czy słowo „Internet” zapisujemy dużą literą?

Ta kwestia od początku budziła wiele kontrowersji. Kierując się zasadą opisaną w Wielkim słowniku ortograficznym PWN pod red. E. Polańskiego, możemy uznać, że oba zapisy są poprawne w zależności od kontekstu. Słowo „Internet” traktowane jako nazwa własna i odnoszące się do globalnej sieci komputerowej zapisujemy wielką literą. Jeśli jednak mamy na myśli samodzielną sieć lub fragment internetu, czyli np. nasz domowy internet, wówczas poprawna będzie forma zapisywana małą literą.

A na koniec coś dla tradycjonalistów, którzy zamiast klawiatury wciąż jeszcze wolą odręczne pisanie piórem.

  • Pióro – odmiana przez przypadki:
  1. (kto? co?) pióro
    D. (kogo? czego?) pióra
    C. (komu? czemu?) pióru
  2. (kogo? co?) pióro
  3. (z kim? z czym?) piórem
    M. (o kim? o czym) piórze
  4. (o!) pióro