Językowych potknięć ciąg dalszy – poprawa i korekta prac

Językowych potknięć ciąg dalszy – poprawa i korekta prac
5 (100%) 1 vote

Językowych potknięć ciąg dalszy – poprawa i korekta prac

Językowych potknięć ciąg dalszy – poprawa i korekta prac. Przeglądając i czytając internetową poradnię językową PWN, zawsze cieszy mnie ilość wpisów i pytań o poprawne użycie zwrotów czy pisownię. Takie zagwozdki i wątpliwości oznaczają, że język polski nie jest nam obojętny! Dlatego dziś przywołam kilka błędów, na które zdarza mi się natknąć w czasie korekty prac dyplomowych, jak również tych zauważonych przez użytkowników poradni językowej. Jeśli wszyscy weźmiemy sobie do serca tych kilka prawd, w trakcie pisania i poprawiania prac dyplomowych z pewnością zaoszczędzimy wiele energii.

Tu pisze czy jest napisane?

Powracający dylemat i wywołujący sprzeczki zwrot – choć w języku potocznym wiele z osób używa sformułowania tu pisze (np. W książce pisze, że), poprawne będzie użycie sformułowania jest napisane (np. Co tam jest napisane?, Na murze jest napisane, że…). Koniec i kropka, a kto nie wierzy, niech sprawdzi, co piszą w słowniku.

Strasznie potoczne

Słowa z języka potocznego coraz częściej wkradają się do bardziej oficjalnych tekstów czy przemówień. Dlatego namawiam Was, by przy poprawie prac licencjackich lub magisterskich, zwrócić uwagę, czy nie robimy jakiś strasznych błędów lub zwyczajnie… dużych błędów.

W dniu dzisiejszym cofamy się wstecz

Nawet najlepszym zdarzają się językowe wpadki -– czasami dzieje się tak z roztargnienia, a czasem w momencie, gdy chcemy zabłysnąć bogatą formą zdań (jest to tendencja, którą obserwuję przy korekcie pracy licencjackich ­– autor chce wiele powiedzieć, ale bywa, że o jedno słowo za dużo). Stąd bądźmy czujni wobec zwrotów określanych potocznie jako masło maślane. W dniu dzisiejszym, w miesiącu wrześniu… Zawsze!

Szósty marca i piąty kwiecień

Dzisiaj jest piąty października…czy piąty październik? Otóż, jeżeli mówimy o konkretnej dacie, zawsze to właśnie wersja pierwsza jest poprawna (np. Dziś jest piąty października, dziesiąty czerwca, ósmy lutego). Jednak w zdaniu, w którym mówimy: to piąty październik z rzędu, gdy nie widzę swojego ukochanego – odnosimy się do liczby miesięcy i wówczas taka forma jest prawidłowa.

Mam nadzieję, że przytoczone dziś przykłady zachęcą Was do czujnego przysłuchiwania się rozmowom i wyłapywania potknięć językowych. Bo człowiek najlepiej uczy się przecież na błędach.