Korekta, poprawa formatowania pracy

Rate this post

Korekta, poprawa formatowania pracy, formatowanie tabel, rysunków, formatowania tekstu

Korekta, poprawa formatowania pracy, formatowanie tabel, rysunków, formatowania tekstu, każda praca oprócz estetycznego wyglądu musi być dostosowana do wytycznych uczelni. Uczelnie przygotowują własne marginesów, nagłówków rozdziałów, rysunków itp.

  • Studenci często mają duży kłopot z poprawą formatowania. Niestandardowa numeracja pracy wymaga zastosowanie podziału strony.

Korekta samego formatowania pracy może zajmować więcej lub mniej czasu. Jeśli w pracy występuje test, to poprawa formatowania jest prostsza i szybsza.  Więcej czasu trzeba poświęcić poprawie formatowania pracy, gdzie jest dużo tabel i rysunków.

  • Poprawę formatowania pracy należy rozpocząć od prawidłowego ustawienia marginesów (w pliku wybieramy ustawienia strony a następnie opcję ustawienia marginesów). Na tym etapie poprawy formatowania pracy należy sprawdzić czy nie ma tzw. sekcji, jeśli są to trzeba je usunąć.

Pamiętaj!

Unikaj podziału strony przy zastosowaniu sekcji, bo mogą wystąpić problemy z numeracją. Po poprawie i prawidłowym ustawieniu marginesów należy przystąpić do formatowania tekstu. Kwestie, na które powinno zwrócić się szczególną uwagę to akapity, jednolita czcionka: jej rodzaj i rozmiar. Poprawę tych błędów w formatowaniu można szybko wykonać poprzez zaznaczenie całego tekstu i wybraniu właściwego rodzaju czcionki.

  • Akapity najprościej ustawić naciskając prawym przyciskiem myszy na zaznaczony tekst i wybierając akapit.
  • Kolejna czynność związana z poprawą formatowania w pracach to usunięcie tzw. dziur w tekście, czyli podwójnych spacji. Taką poprawę można bardzo szybko wykonać przy zastosowaniu funkcji znajdź i usuń.

Po poprawie tekstu należy przejść do poprawy formatowania tabel i rysunków. Kolejna ważna sprawa przy poprawie formatowania tabel wyśrodkowane lub wyrównane do ich lewego marginesu, to zależy już od wytycznych uczelni. Tekst w wierszach i rzędach tabel wyrównuje się do lewej strony poziomo, a w pionie należy wyśrodkować.

Dane liczbowe można poprawić tak samo lub wyśrodkować zarówno w pionie jak i poziomie. Bardzo ważne jest to, by tabela mieściła się na jednej stronie, bardzo rozbudowane tabele zalecam zamieścić jako załącznik.

  • Ponieważ korekta prac jest wykonywana wielokrotnie, w związku z tym każda zmiana może naruszyć ustawienie tabel, aby tego uniknąć należy zastosować podział strony tuż przed nagłówkiem tabeli, rysunków, schematów itp.

Więcej na:

Formatowanie pracy magisterskiej – 15 pomocnych wskazówek