Korekta prac – błędne zwroty i wyrażenia
Korekta prac – błędne zwroty i wyrażenia. Podczas korekty prac dyplomowych bardzo często natrafiam na błędy stylistyczne i błędy fleksyjne. Sporo pomyłek dotyczy także użycia w tekście słów, których studenci tak naprawdę nie rozumieją, ale ich zastosowanie wydaje im się poprawne. Kilka z nich przytoczyłam poniżej.
Poddawać w wątpliwość
Poprawna forma to oczywiście: „podać coś w wątpliwość”. Zgodnie ze słownikowych wytłumaczeniem, słowo „podać” oznacza dać coś komuś lub przekazać jakąś informację. Znaczenie czasownika „poddać” to z kolei wystawić, podsuwać pod coś–to dlatego możemy poddać coś pod rozwagę lub poddać kogoś krytyce.
Stuletnia rocznica
Jednym z powtarzających się problemów podczas tworzenia prac dyplomowych jest pisownia liczebników porządkowych. W czym tkwi problem stuletniej rocznicy?
Wyjaśnienie tej zagwozdki najlepiej rozpocząć od przyjrzenia się słowu „rocznica”, które jak wiemy oznacza dzień, który przypada x lat od danego wydarzenia. Mamy zatem pierwszą rocznicę, drugą, dziesiątą, a w końcu także setną. Stuletnia rocznica oznaczałaby, że dzień ten, a w zasadzie jego obchody, trwały aż sto lat – to niedorzeczne, prawda? Stuletnie mogą być zatem drzewa w lesie lub pamiątki. To znacząca różnica.
Żona i małżonka
Poprawność zastosowania niektórych wyrazów zależy od kontekstu i przyjętych w danej kulturze zasad savoir-vivre’u.
„Moja małżonka jest cudowną kobietą”–wielu panów, chcąc sprawić swojej drugiej połówce przyjemność, nazywa ją „małżonką”, zapewne uważając to określenie za bardziej nobilitujące. Zwrot „małżonka” jest jednak zarezerwowany dla bardzo oficjalnych okazji, kiedy to osoba trzecia podczas prezentacji przedstawia mężczyznę wraz z jego małżonką. Podczas codziennych rozmów zdecydowanie poprawniej będzie posługiwać się zwrotem „żona”, który też brzmi dumnie.
Na ten moment
„Na ten moment zatrzymanych zostało dwóch podejrzanych, akta trafiły do prokuratury”. Z wyrażeniem „na ten moment” bardzo często możemy zetknąć się podczas oglądania programów informacyjnych. Zasłyszane zwroty przenikają później do języka pisanego, w którym należałoby raczej użyć słów takich jak „obecnie” czy „na razie”.
Przyjrzyjcie się wyrażeniom, które stosujecie w swoich pracach dyplomowych. Czy na pewno jesteście świadomi, co tak naprawdę znaczą i używacie ich poprawnie?