Korekta prac – niebezpieczne duety. Wyrazy, które podobnie brzmią, a znaczą coś innego
Korekta prac – niebezpieczne duety. Wyrazy, które podobnie brzmią, a znaczą coś innego. Korekta prac dyplomowych nauczyła mnie, że wiele osób nie do końca rozumie znaczenie słów, których używa. Często wynika to z faktu, że oba wyrazy brzmią bardzo podobnie. Dziś postanowiłam przedstawić Wam zestawienia wyrazów, które często ze sobą mylicie i dopiero sprawdzanie prac magisterskich czy licencjackich pozwala Wam zauważyć występujące pomiędzy nimi różnice.
Oponent i oportunista
Oponent to niejako nasz przeciwnik w potyczce słownej. Czyli osoba o odmiennym stanowisku w dyskusji. Oportunistą określamy człowieka, który jak chorągiewka na wietrze zmienia swoje poglądy, a wszystko po to, żeby uzyskać dla siebie jak najwięcej różnego rodzaju korzyści.
Absolwent i abiturient
Pisanie i sprawdzanie prac magisterskich ma służyć temu, że każdy z Was zostanie absolwentem uczelni wyższej, czyli otrzyma dyplom. Abiturientami nazywa się z kolei osoby kończące pewien etap edukacji. Jednak bez stosownego dokumentu, np. maturzystów oczekujących na przystąpienie do matury.
Protekcjonalny i protekcyjny
Protekcjonalne zachowanie świadczy o traktowaniu kogoś z wyższością. Słownik języka polskiego PWN definiuje to słowo także jako „pobłażliwą przychylność”. Protekcyjność może mieć natomiast związek z protekcją, czyli rodzajem pomocy udzielanej komuś przez wpływową osobę. Przymiotnika „protekcyjny” używa się również w kontekście polityczno-ekonomicznym, odnośnie uwarunkowań, które mają chronić krajowy handel czy przemysł przed konkurencją z innych krajów.
Juwenalia i juwenilia
Tego, czym są juwenalia, chyba żadnemu studentowi wyjaśniać nie trzeba. Z juweniliami mogą się spotkać studenci filologii polskiej. Nazywamy nimi utwory literackie, a także muzyczne, które autorzy stworzyli w okresie młodzieńczym, zanim tak naprawdę ich dzieła stały się w pełni wartościowe.
Asygnować i desygnować
Korekta pracy licencjackiej i jej cena to okoliczność, która zmusza Was, aby asygnować swoje pieniądze, czyli przeznaczać je na określony cel. Z desygnowaniem możemy mieć natomiast do czynienia w wojsku lub miejscu pracy. Zawsze wtedy, gdy wyznaczamy czy nominujemy kogoś na określone stanowisko.
W języku polskim takich duetów jest całe mnóstwo. Bądźcie zatem ostrożni lub skorzystajcie z korekty prac dyplomowych przed złożeniem ich w dziekanacie!