Korekta prac – poprawne odczytywanie dat
Korekta prac – poprawne odczytywanie dat. Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami. Przy przygotowaniach do Wigilii i sylwestrowych szaleństw, warto znaleźć chwilę, by przypomnieć sobie, jak poprawnie odczytywać daty. Wątek ten ważny jest nie tylko z powodu nadchodzącego 2019 roku, lecz również dlatego, że błędne słowne zapisy dat często spotykam w czasie korekty prac dyplomowych. Gdy decydujecie się na taką formę zapisania roku, warto wiedzieć, jak to zrobić, by nie popełnić błędu i tym samym uniknąć poprawy pracy. Dzięki znajomości odczytywania daty w zgodzie z zasadami języka polskiego, zaoszczędzicie czas na korygowanie tekstu oraz ominie Was palące uczucie niepewności przed wykładowcą, który w roztargnieniu zapyta w styczniu, który mamy rok.
Problemy z odczytywaniem dat dotyczą dwóch wątków. Pierwszy z nich związany jest z miesiącami. Mówiliśmy już o tym kiedyś, ale warto zrobić szybką powtórkę, by już nigdy więcej nie dokonywać korekty pracy w tym temacie. Zapamiętajcie zatem, że zapis 15.07 odczytamy jako piętnasty lipca. Błędem będzie przeczytanie tego zapisu jako piętnasty lipiec. Dlaczego? Sformułowanie piętnasty lipiec wskazuje na fakt, że wcześniej w tym roku było czternaście innych lipców. Jeśli zatem w wyrażeniu mówimy np. o swojej dacie urodzenia, poprawne jest powiedzenie Urodziłem się piętnastego lipca. Natomiast w zdaniu: To piętnasty lipiec z rzędu, w którym nie ma słońca; użycie takiej formy jest już poprawne, bo wskazuje na liczbę miesięcy.
A teraz problem z odczytywaniem roku w dacie. O ile wcześniejsze stulecie nie sprawiało tyle problemów, o tyle XXI wiek przyniósł trudności natury językowej. Ale po kolei. Poniższe przykłady zobrazują Wam, jak poprawnie słownie zapisywać rok w dacie.
- 1998 rok – tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty ósmy rok. Dla przykładu:
- W tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym roku miałam trzy lata.
- 2000 r. – dwutysięczny rok (np. W dwutysięcznym roku odnotowano spadek urodzeń w Polsce.)
- 2005 r. – dwa tysiące piąty rok (np. W dwa tysiące piątym roku skończyłam osiemnaście lat.)
- 2019 r. – dwa tysiące dziewiętnasty rok (np. Swoją pracę licencjacką obronił w dwa tysiące dziewiętnastym roku.)
Oby ta krótka powtórka na koniec dwa tysiące osiemnastego roku była dla Was przyjemnym i pouczającym momentem, dzięki któremu poprawa pracy dyplomowej nie obejmie korekty dat.