Korekta prac – poprawne użycie nawisów w pracy magisterskich

Rate this post

Korekta prac – poprawne użycie nawisów w pracy magisterskich

Korekta prac – poprawne użycie nawisów w pracy magisterskich. Nawias składa się ze znaku otwierającego i zamykającego, pomiędzy którymi zostaje umieszczona treść drugoplanowa w stosunku do tekstu głównego. Wtrącenia można wydzielić również za pomocą dwóch myślników lub przecinków, jednak to nawias posiada najsilniejsze znaczenie.

W języku polskim wyróżniamy trzy główne rodzaje nawiasów, a każdy z nich pełni odrębną funkcję.

  1. Nawias okrągły ( ) jest używany w tekście do:
  • zapisywania tekstu uzupełniającego przekazywaną treść, np. „Korekta pracy magisterskiej nie była konieczna (wszyscy studiujemy polonistykę)”.
  • wyodrębnienia przykładów lub objaśnień tekstu głównego, np.: „W swojej pracy odwołuję się przede wszystkim do wyników badań marketingowych (rozdziały 3–5).”

Znak zamykający nawiasu okrągłego bywa stosowany również przy różnego rodzaju wyliczeniach – na początku pracy w spisie treści lub w ramach jednego rozdziału dla usystematyzowania przekazywanych informacji, np. „Na co zwrócić uwagę w przypadku prac dyplomowych oddawanych bez profesjonalnej korekty prac:

  1. a) błędy ortograficzne
  2. b) interpunkcja

itp.”

Nawias kwadratowy [ ]

Nawiasów kwadratowych używa się do:

  • oznaczenia odautorskich komentarzy (wstawek) będących częścią publikowanego tekstu,
  • zapisywania skrótów lub objaśnień zawartych wewnątrz cytatu.

Teoretycznie jeśli w ramach jednego zdania musimy skorzystać z dwóch nawiasów, możemy postawić dwa nawiasy okrągłe. W praktyce, podczas korekty prac magisterskich, jeden z nich zamieniam często na nawias kwadratowy, aby tekst był bardziej zrozumiały i przejrzysty dla czytelnika. Nawias kwadratowy obejmuje wówczas treść o szerszym znaczeniu.

  • zapisu fonetycznego poszczególnych wyrazów jak np. także [tagże].

Nawiasu kwadratowego używamy również, aby zaznaczyć w tekście źródło, z jakiego korzystamy. Jeśli tego nie robisz, lepiej od razu sprawdź, jak poprawić plagiat w pracy dyplomowej. Cudzysłów i nawiasy są niezbędne, żeby odznaczyć w tekście myśli, które pochodzą od innego autora.

Nawias prosty

Nawias prosty // jest zarezerwowany dla pisma maszynowego. Wykorzystuje się go także w ramach zapisów specjalistycznych.

Ponadto wyróżniamy nawiasy ostrokątne < > i klamrowe { }. Najczęściej spotykam je podczas korekty prac. Poza światem nauki ich zastosowanie w większości przypadków jest bezzasadne.