Korekta prac – pytajnik – czym jest i do czego służy?

Rate this post

Korekta prac – pytajnik – czym jest i do czego służy?

Korekta prac – pytajnik – czym jest i do czego służy? Pytajnik to znak interpunkcyjny bardzo często stosowany w języku polskim. Co o nim wiemy? Zerknijcie niżej i przekonajcie się, jakie funkcje w zdaniu może pełnić pytajnik oraz jak prawidłowo łączyć go z wykrzyknikiem.

Zastosowanie pytajnika w zdaniu określa intencje osoby mówiącej i ma konkretny cel. Jest nim uzyskanie odpowiedzi na zadane pytanie:

Ile kosztuje korekta pracy magisterskiej?
Poprawa prac wyceniana jest w zależności od ilości znaków.

Konsekwencją zastosowania pytajników jest określona intonacja, którą słyszymy, czytając tekst na głos. Użycie pytajnika może mieć również uzasadnienie w chęci wyrażenia określonych emocji, np.
Co? Dlaczego w mojej pracy występują błędy merytoryczne?
Umieszczenie po znaku zapytania wykrzyknika zwiększa emocjonalność przekazu. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale pytajnik może być użyty również po wykrzykniku – często dzieje się tak wtedy, gdy chcemy podważyć wcześniejszą wypowiedź lub wyrazić zdziwienie.

Warto zwrócić uwagę na zastosowanie pytajników w zdaniach rozłącznych. W przypadku zdań, w których oba człony rozpoczynają się partykułą „czy”, należy rozdzielić je przecinkiem. W sytuacji, w której partykuła wprowadza jedynie drugi człon zdania, przecinek nie jest wskazany, np.

Czy dotarła przesyłka, czy jeszcze nie?

Dotarła przesyłka czy nie?

Zastosowanie pytajnika może również służyć wyrażeniu wątpliwości co do prawdziwości podanej wcześniej informacji. Pisząc na przykład, że projekt rozpoczął się w styczniu (?), dajemy do zrozumienia czytelnikowi, iż nie jesteśmy pewni dokładnego terminu. Nie testujcie tego rozwiązania w pracy magisterskiej – w pracach dyplomowych bazujemy jedynie na faktach i potwierdzonych danych.

Zdania pytajne bardzo często wykorzystywane są w nagłówkach, a także w tytułach dziennikarskich lub literackich. Niektóre z nich mogą mieć pytajny charakter jedynie pozornie. Wówczas mamy możliwość opuszczenia znaku interpunkcyjnego, co nie będzie skutkowało błędem interpunkcyjnym wymagającym poprawy.