Korekta prac – Jak stworzyć opis bibliograficzny strony internetowej?

Korekta prac – Jak stworzyć opis bibliograficzny strony internetowej?
5 (100%) 1 vote

Korekta prac – Jak stworzyć opis bibliograficzny strony internetowej?

Korekta prac – Jak stworzyć opis bibliograficzny strony internetowej? Internet to kopalnia wiedzy. Również tej potrzebnej przy pisaniu pracy licencjackiej lub magisterskiej. Nie dziwi więc fakt, że w opisach bibliograficznych studenci umieszczają wiele odnośników do stron internetowych. Dokonując korekty prac dyplomowych, zauważyłam jednak, że kwestia ta sprawia sporo trudności. Dlatego dziś opowiem Wam o tym, jak poprawnie zapisywać w bibliografii źródła znalezione w sieci.

Przede wszystkim należy pamiętać, że w takim opisie bibliograficznym musi pojawić się adres internetowy oraz data dostępu, tj. dzień, w którym korzystaliśmy z tej strony. Jeśli o tym zapomnicie, poprawa pracy licencjackiej jest niemal pewna. Dlaczego? Ponieważ są to bardzo ważne wskazania w bibliografii – dzięki adresowi materiał może zostać łatwo odnaleziony. Z kolei data dostępu wskazuje na moment, w którym źródło było aktywne (później, coś może zwyczajnie zostać z sieci usunięte).

Przykładowy opis bibliograficzny do jednego z wpisów na moim blogu będzie zatem wyglądał następująco:

Wrona D., Jak zapisywać inicjały? – korekta prac, https://prace-poprawiamy.pl/zapisywac-inicjaly-korekta-prac/ (dostęp na 22.01.2019 r.)

Jeśli adres internetowy jest długi, możemy go również podzielić, przenosząc jego część do kolejnego wiersza. Chcąc tego dokonać, należy pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą uniknąć korekty pracy i błędów w bibliografii. Jeśli dzielimy adres, należy zrobić to przed kropką lub dywizem wchodzącym w skład URL. Dla przykładu:

Wrona D., Jak zapisywać inicjały? – korekta prac, https://prace-poprawiamy
.pl/zapisywac-inicjaly-korekta-prac/
(dostęp na 22.01.2019 r.)

W adresach internetowych występują również inne znaki typograficzne, np. ukośnik (/), znak procent (%) lub podkreślnik (_). W takich przypadkach przenoszenie części adresu można dokonać zarówno przed takim znakiem, jak i po nim. By zapisy w całej pracy były spójne, pamiętajcie, aby za każdym razem stosować taką samą zasadę przenoszenia.

Przy tworzeniu opisów bibliograficznych do źródeł internetowych miejcie też na uwadze, czy odnosi się on do tekstu, który jest np. zawarty w konkretnym wydaniu czasopisma internetowego. Wówczas w bibliografii należy uwzględnić (poza wspomnianymi wyżej elementami) również nazwę czasopisma, wydawcę oraz datę wydania.

Opanowanie zasad tworzenia bibliografii to podstawowa rzecz – jestem pewna, że dzięki niej korekta pracy dyplomowej nie będzie dla Was problemem.