Korekta prac – wielka litera ze względów składniowych

Korekta prac – wielka litera ze względów składniowych
3.5 (70%) 2 votes

Korekta prac – wielka litera ze względów składniowych

Korekta prac – wielka litera ze względów składniowych. Czasem podstawowe zagadnienia w języku polskim mogą generować dużo wątpliwości. Taki wniosek wysnułam, kiedy kolejna poprawa pracy dyplomowej pokazała, że sporo błędów to nie błędy fleksyjne czy interpunkcyjne. Często są one związane z pisownią wielką literą. Dlatego na dzisiaj przygotowałam dla Was krótki przewodnik. Dotyczy on tego,  kiedy stosujemy dużą literę ze względów składniowych.

Warto jednak zaznaczyć, że zasady pisowni dużą literą regulują aż cztery kryteria. Wspomniane już składniowe, znaczeniowe, kryterium graficzne oraz to związane z regułami grzeczności. Niektóre z nich są dla nas bardzo intuicyjne (pisownia nazw własnych). Inne mogą okazać się problematyczne (np. w obszarze grafiki, gdzie wielkich i małych liter używa się dość swobodnie). Aby uniknąć korekty tekstu w tym temacie, dobrze zatem przyswoić je sobie wszystkie. My natomiast zajmiemy się dziś kryterium składniowym.

Według przyjętych zasad, wielką literę stosuje się na początku każdego wypowiedzenia, które otwiera dany tekst oraz w każdym kolejnym zdaniu, które występuje po kropce. Reguła ta jest jedną z podstawowych, dlatego przypuszczam, że większość z Was ją zna. Niektórych jednak zaskoczyć może fakt, że wielką literę stosujemy również po dwukropku. W jakich sytuacjach?

Gdy w tekście przytaczamy czyjeś słowa i cytat ten ma więcej niż jedno zdanie. Co ważne, w przypadku, gdy cytat mieści się w jednym zdaniu lub nie ma charakteru zdania, wówczas rozpoczynamy go małą literą. Zasada ta może przydać się wszystkim tym, którzy w swoich pracach dyplomowych posługują się cytatami z wywiadów badawczych lub dokonują szczegółowej analizy tekstów z dialogami. Sprawdzanie takiej pracy magisterskiej lub licencjackiej wymaga wówczas dużej uwagi, aby nie przegapić żadnej pomyłki.

Wielką literę po dwukropku stosujemy również wtedy, gdy w treści następuje fragment złożony z dłuższych wyliczeń lub większego opisu. Na sam koniec warto dodać, że wielkiej litery używamy też po znakach interpunkcyjnych takich jak pytajnik i wykrzyknik.

Mam nadzieję, że ta krótka powtórka pomoże Wam zrozumieć zasady stosowania wielkiej litery ze względów składniowych, dzięki czemu poprawa tekstu pod tym kątem nie będzie potrzebna.