Liczebniki porządkowe – poprawa i korekta prac
Liczebniki porządkowe – poprawa i korekta prac. Choć odmiany przez przypadki uczymy się od najmłodszych lat, nawet dorosłym niekiedy sprawia ona trudności. Podobnie jest z odmianą liczebników porządkowych, które momentami budzą wiele wątpliwości, przez co mnożą się pytania do specjalistów. Sama też spotykam się z błędami w tym temacie, np. w czasie sprawdzania prac dyplomowych. Dlatego na dziś przygotowałam powtórkę z liczebników porządkowych. Gotowi?
Liczebniki porządkowe występują w wypowiedziach, w których wymieniamy osoby lub przedmioty w danej kolejności – odpowiadają zatem na pytanie „który z kolei?”. Dla przykładu:
- To był pierwszy mecz z drużyną gospodarzy w tym sezonie.
- Tomek zjadł trzeci kisiel tego dnia.
- Ubiegłoroczni mistrzowie świata zajęli dziś pierwsze miejsce.
- To już druga korekta pracy dyplomowej Agaty.
Co ważne, liczebniki te odmieniamy zarówno przez przypadki, jak i rodzaje. Dlatego ich opanowanie bywa trudne dla obcokrajowców, którzy muszą zmierzyć się w tej sytuacji ze złożonością języka polskiego.
Zobaczcie więc, jak wygląda odmiana przez przypadki liczebników porządkowych dla rodzaju żeńskiego (w liczbie pojedynczej).
- (kto? Co?) pierwsza randka
- (kogo? czego?) pierwszej randki
- (komu? czemu?) pierwszej randce
- (kogo? co?) pierwszą randkę
- (z kim? z czym?) z pierwszą randką
Ms. (o kim? O czym?) o pierwszej randce
- (O!) o pierwsza randko!
Jak widać na tym przykładzie, odmianę liczebników porządkowych można przyrównać do odmiany przymiotników – zasada jest taka sama.
W ramach przypomnienia spójrzcie jeszcze na odmianę liczebników porządkowych w liczbie mnogiej (w rodzaju niemęskoosobowym).
- lata czterdzieste
- lat czterdziestych
- latom czterdziestym
- lata czterdzieste
- z latami czterdziestymi
Ms. o latach czterdziestych
- o lata czterdzieste!
Na koniec warto też przywołać kwestię złożonych liczebników porządkowych, np. 2015 rok lub 125. egzemplarz. W takich przypadkach odmieniamy jedynie człon dziesiątek i jedności. Zasadę obrazują poniższe przykłady:
- Rok dwa tysiące piętnasty minął szybciej niż myśleli.
- Staś kupił sto dwudziesty piąty egzemplarz książki do swojej kolekcji.