Ten Pan i Pani – czy powinni być tak tytułowani?

Rate this post

Ten Pan i Pani – czy powinni być tak tytułowani?

Ten Pan i Pani – czy powinni być tak tytułowani? Z nadużywaniem form grzecznościowych spotykam się nie tylko podczas korekty prac dyplomowych, ale także w różnych wypowiedziach internetowych. Czy pan dyrektor to osoba, którą bardziej szanujemy od dyrektora, a może zwykły błąd językowy? Kiedy formy grzecznościowe powinniśmy zapisywać wielką literą i czy racje mają Ci, którzy zwykle tego nie robią?

  • Formy pan, pani, państwo – czy zawsze są potrzebne?

Korekta pracy magisterskiej napisanej pod opieką profesora Kowalskiego czy pana profesora Kowalskiego? To dylemat, przed którym często stają studenci – zupełnie niepotrzebnie. Form grzecznościowych takich jak pan czy pani nie używamy w sytuacjach oficjalnych. Stąd promotorem jest doktor X, a decyzję np. o konieczności poprawy pracy po plagiacie wydaje profesor Y.

Formy grzecznościowe pan, pani pojawiają się, gdy nasza wypowiedź nabiera osobistego charakteru, a nasz komunikat kierowany jest do osoby prywatnej. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku zwrotów pełniących funkcję adresatywną, np., kiedy kierujemy maila do Szanownego Pana Profesora lub chcemy wysłać zaproszenie do Szanownej Pani Doktor.

Nie zawsze oddzielenie kontekstu osobistego i oficjalnego jest takie proste. Jeśli dyrektor korporacji, Adam Nowak, będzie prelegentem konferencji na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy, a jednocześnie weźmie w niej udział, jego wystąpienie możemy poprzedzić, przywołując na scenę Pana Dyrektora Andrzeja Nowaka. Publikując jednak program konferencji, będziemy pisać tylko i wyłącznie o wykładzie dyrektora Andrzeja Nowaka.

  • Pan i Pani – pisownia wielką i małą literą

Pisownią form grzecznościowych Pan, Pani wielką literą jest wyrazem szacunku w stosunku do osoby, do której się zwracamy. Z tego powodu używamy jej wobec osób będących adresatami wypowiedzi. Nie jest to jednak konieczne w przypadku osób trzecich, do których odnosimy się w podaniu służbowym lub piśmie urzędowym. Uwaga studenci dziennikarstwa, wielka litera rekomendowana jest także w wywiadach!