Poprawa prac – importowanie tabel z Excela do Worda
Poprawa prac – importowanie tabel z Excela do Worda. Statystyka to podstawa każdego rozdziału badawczego pracy magisterskiej lub licencjackiej. W jaki jednak sposób zaprezentować wszystkie wartości liczbowe i korelacje w tekście naukowym? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z tabel z programu MS Excel, które później można szybko zaimportować do Worda. Brzmi jak czarna magia? Otóż wcale nie jest to takie trudne! Poniżej znajdziecie przydatne wskazówki, jak krok po kroku przenieść gotową tabelę z arkusza kalkulacyjnego do edytora tekstu. Zapewniam Was, że opanowanie tej funkcji pozwala uniknąć nużącej korekty formatowania pracy licencjackiej lub magisterskiej.
Jednym z łatwiejszych sposobów przenoszenia tabeli z Excela do Worda jest użycie klasycznej metody kopiowania obiektów. Jak to wygląda w praktyce? W arkuszu kalkulacyjnym zaznaczamy określony zakres komórek, które chcemy przenieść, potem klikamy prawym przyciskiem myszy i z rozwiniętego menu wybieramy opcję kopiuj. Oczywiście po zaznaczeniu tabeli można również posłużyć się skrótem ctrl+c. Następnie przechodzimy do edytora tekstu, umieszczamy kursor w odpowiednim miejscu w dokumencie, klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy z menu opcję wklej (lub wciskamy na klawiaturze skrót ctrl+v). Jeśli wszystkie czynności wykonaliśmy poprawnie, w edytorze powinna pojawić się tabela, którą chcieliśmy przenieść. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku tego sposobu, skopiowane komórki tracą zastosowane formuły obliczeniowe, zachowując się jak klasyczna tabela w Wordzie.
Drugim ze sposobów jest importowanie tabel z wykorzystaniem funkcji wklej łącznie. Początek procesu wygląda tak samo, jak w przypadku pierwszej metody. Zaznaczamy zatem interesującą nas tabelę, wybieramy opcję kopiuj i przechodzimy do edytora tekstu, ustawiając kursor w odpowiednim miejscu. Następnie, w znajdującym się u góry pasku narzędzi głównych, wyszukujemy ikonę wklej i wybieramy opcję wklej specjalnie. Na tym jednak nie koniec. W nowo otwartym oknie zaznaczamy wklej łącznie, a następnie arkusz programu MS Excel – obiekt. Całość zatwierdzamy przyciskiem OK. Warto wiedzieć, że metoda ta pozwala zachować połączenie tabeli z jej oryginalną wersją w Excelu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zmienimy konkretną wartość z tabeli w arkuszu kalkulacyjnym, zmieni się ona również w skopiowanej wersji w edytorze tekstu.
Formatowanie pracy magisterskiej czy licencjackiej to coś, czemu opłaca się poświęcić chwilę. Dzięki przyswojeniu wiedzy w tym temacie, zdobędziecie cenne umiejętności. W trakcie opracowywania tekstów naukowych, będziecie więc nie tylko wiedzieć, jak ustawić marginesy lustrzane, ale również gdzie zmienić numerację stron oraz w jaki sposób przekopiować tabelę z arkusza kalkulacyjnego do edytora tekstu.