Poprawa prac – jakich błędów unikać?

Rate this post

Poprawa prac – jakich błędów unikać?

Poprawa prac – jakich błędów unikać? Myślisz, że skupiając się na błędach ortograficznych i interpunkcyjnych, zyskujesz pewność, że praca dyplomowa będzie poprawnie napisana? Niekoniecznie. Każde odstępstwo od normy językowej określane jest mianem błędu. Sprawdź, jakie rodzaje błędów w pracy dyplomowej będą wymagać korekty.

  1. Błędy składniowe w najprostszym rozumieniu dotyczą niewłaściwego układu lub budowy zdania. Błąd może dotyczyć także funkcji wyrazu w zdaniu – niewłaściwego szyku czy połączenia wyrazów.

Przykłady najpopularniejszych błędów składniowych:

  • naruszenie normy w związku zgody, np.

Studentki i studenci uczące się na Uniwersytecie Medycznym – poprawnie: „uczący się”

Do błędów składniowych należy także rozpoczynanie zdań od „więc” oraz innych przyimków,  a także powtarzanie konstrukcji składniowych, np. zdań z zaimkiem „który”.

  1. Błędy fleksyjne to rodzaj naruszenia norm gramatycznych związanych z nieprawidłową odmianą wyrazów przez przypadki, liczby czy rodzaje, jak np.

– niewłaściwa postać wyrazu lub końcówka fleksyjna: pomarańcz – poprawna wersja to pomarańcza, przyjacielom – poprawna wersja to przyjaciołom

  • błędy w stopniowaniu przymiotników – bardziej powszechny – poprawna wersja powszechniejszy
  • nieprawidłowe zastosowanie rodzaju, np.
  •  „dzieci tak mówili” – zamiast „dzieci tak mówiły”
  • „emocje wzięli górę” – zamiast „emocje wzięły górę”.

Błędem fleksyjnym jest także nieodmienianie słów (w tym także nazwisk!), które zgodnie z zasadami języka polskiego pozostają odmienne, np. „pracuję w studio” zamiast „pracuję w studiu”, a także odmienianie wyrazów, których z zasady się nie odmienia, np. „napiłabym się kakaa” zamiast „napiłabym się kakao”.

  1. Błędy wyrazowe wynikają zwykle z nieznajomości znaczenia używanych wyrazów, np.

atencja – oznacza szacunek, często bywa jednak używana w znaczeniu uzyskania czyjejś uwagi

dokładnie – to synonim określeń takich jak starannie, precyzyjnie, wiele osób odpowiada jednak „dokładnie”, chcąc udzielić twierdzącej odpowiedzi na zadane pytanie.

Błędem wyrazowym może być także popularne w pracach dyplomowych nadużywanie modnych wyrazów oraz stosowanie pleonazmów językowych jak np. „spadać w dół”, „okres czasu”, „akwen wodny”.

  1. Błędy frazeologiczne pojawiają się wtedy, gdy przeinaczymy utarte połączenie wyrazowe lub użyjemy go w niewłaściwym kontekście, np.
  • w każdym bądź razie – w każdym razie lub bądź co bądź
  • być na prostej drodze do sukcesu – być na dobrej drodze.

Przeczytaj dokładnie pracę dyplomową zwracając uwagę, na wymienione błędy lub skorzystaj z profesjonalnej poprawy prac.