Poprawa prac – jak skorygować błędy frazeologiczne?
Poprawa prac – jak skorygować błędy frazeologiczne? Sprawdzanie pracy dyplomowej to czas, w którym jako korektorzy całą swoją uwagę skupiamy na poszukiwaniu ewentualnych błędów i ich poprawie. Redagujemy stylistykę, ujednolicamy formatowanie, uzupełniamy braki w znakach interpunkcyjnych oraz… korygujemy błędy frazeologiczne. I właśnie o tych ostatnich chciałabym Wam dziś więcej opowiedzieć.
Na czym polega błąd frazeologiczny? W skrócie można powiedzieć, że wynika on z niewłaściwego połączenia słów (lub ich zmiany) w utartych powiedzeniach lub zwrotach. Pewnie każdemu choć raz zdarzyło się w pośpiechu przekręcić znane wyrażenie, co w efekcie tylko rozbawiło słuchaczy. Odwracać kota do góry uszami, gdzie dwóch się bije, tam trzeci przegrywa… Mimo że takie pomyłki często są bardzo zabawne, korekta tekstu pod kątem poprawności użytych związków frazeologicznych to rzecz, do której warto się przyłożyć. Szczególnie, jeśli frazeologizmami posługujemy się w artykułach czy pracach naukowych. A ponieważ najlepiej uczymy się na błędach, spójrzcie, czego dotyczą najczęstsze błędy frazeologiczne.
- Modyfikacja związku frazeologicznego – polega na zmianie jednego słowa, która narusza przyjętą formę frazeologizmu. Dla przykładu: Ciemna owca (zamiast: czarna owca), pluć sobie w twarz (zamiast: pluć sobie w brodę).
- Błędna odmiana gramatyczna – wynika z niepoprawnej odmiany jednego z elementów składowych związku. Dla przykładu: siedzieć jak myszka pod miotłą (zamiast: siedzieć jak mysz pod miotłą).
- Nieuzasadniona rozbudowa związku frazeologicznego – oznacza niepotrzebne podkreślanie przysłowiowego charakteru zwrotu. Dla przykładu: Była to, jak to się mówi, syzyfowa praca (zamiast: była to syzyfowa praca), nabić kogoś w tak zwaną butelkę (zamiast: nabić kogoś w butelkę).
- Łączeniu frazeologizmów – wynika z błędnego zestawienia elementów pochodzących z różnych związków frazeologicznych. Dla przykładu: Dzielić skórę na czworo (połączenie powiedzenia: dzielić włos na czworo i dzielić skórę na niedźwiedziu).
Powyższą listę dopełnia również błąd polegający na niepoprawnym dostosowaniu frazeologizmów do kontekstu zdania. Korekta prac dyplomowych pokazuje, że takie pomyłki zdarzają się całkiem często. Dlatego zanim oddamy tekst promotorowi, warto sprawdzić, czy wykorzystany związek frazeologiczny jest poprawny.