Poprawa prac – słowa, które zmieniły znaczenie

Rate this post

Poprawa prac – słowa, które zmieniły znaczenie

Poprawa prac – słowa, które zmieniły znaczenie. Aby uniknąć nużącej poprawy pracy dyplomowej, warto czujnie przyglądać się zmianom języka polskiego. Ten bowiem wciąż ewoluuje, przez co niektóre słowa nabierają nowego znaczenia. Aby jeszcze lepiej orientować się w tematach polonistycznych, sprawdzimy dziś, jakie słowa na przestrzeni lat zmieniły swoje znaczenie.

Delikwent

Kiedyś słowo delikwent oznaczało osobę, która jest skazana za popełnienie przestępstwa lub oczekuje na wyrok. Obecnie delikwentem może być również ktoś, kto na własne życzenie znalazł się w kłopotliwej sytuacji. Dla przykładu student przyłapany na ściąganiu podczas kolokwium. Określenie to zyskuje trochę żartobliwe zabarwienie. Śmiało możecie więc powiedzieć – A to delikwent, zupełnie nie pomyślał, że przyda mu się korekta antyplagiatowa.

Aplikacja

Obecnie, słysząc słowo aplikacja, większość z nas myśli o oprogramowaniu na telefon. Jednak warto podkreślić, że słowo to ma o wiele więcej znaczeń. Nie musicie więc martwić się poprawą pracy dyplomowej. Jeśli napisaliście w rozprawie z historii sztuki o aplikacji na sukience. Aplikacja oznacza również ozdobny wzór naszywany na materiał. Nie czeka Was również korekta, gdy mówicie o składaniu aplikacji do firm. W biznesie wyrażenie to jest równoznaczne z przesyłaniem podania o pracę.

Instalacja

O ile nikt się nie dziwi, gdy o urządzeniach technicznych (np. rurach z gazem lub sieci elektrycznej) powiemy instalacja, wciąż pewne zdumienie może wywołać użycie tego słowa w kontekście pracy artystycznej. Jednak zapewniam, że w środowisku studentów ASP i miłośników sztuki to powszechnie używane określenie. Dlatego nie bójcie się, że w tym wypadku czeka Was redagowanie pracy licencjackiej.

Hybryda

Dla miłośników motoryzacji słowo hybryda z pewnością oznacza auto wyposażone w silnik elektryczny i spalinowy. Jednak pierwotne znaczenie hybrydy odnosi się do roślin lub zwierząt, które powstały poprzez skrzyżowanie odmiennych ras lub gatunków. Warto podkreślić, że hybryda oznacza również coś, co składa się z różnych elementów (niekoniecznie do siebie pasujących).

Horror

Niezły horror z tą poprawą pracy dyplomowej… mam nadzieję, że słysząc to zdanie, nikt z Was nie pomyśli wyłącznie o najnowszym filmie grozy w kinach, bowiem słowo horror oznacza również zwyczajny strach czy przerażenie.

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam z większą pewnością siebie i rozmachem posługiwać się różnym słownictwem, zrozumieć jego wieloznaczność, a przy tym zaoszczędzić czas na korekcie pracy magisterskiej.

Więcej na ten temat poczytaj:

http://lukaszrokicki.pl/2009/03/21/zmiany-znaczeniowe-wyrazow-%E2%80%94-przyklady/