Poprawa prac zapisów matematycznych w pracy
Poprawa prac zapisów matematycznych w pracy. Część z Was może być zdziwiona, że w dzisiejszym wpisie będzie sporo matematyki. Jednak bądźcie spokojni – zamiast liczyć, skupimy się na niektórych zasadach poprawnych zapisów matematycznych i edycji tekstów, w których występują. Korekta prac dyplomowych z nauk ścisłych, którą wykonuję, jasno pokazuje, że i z tym tematem bywa pod górkę.
Jednym z częściej spotykanych błędów przy poprawie prac licencjackich lub magisterskich jest niepoprawne składanie zapisów matematycznych. Sporo osób zapomina, że litery, które oznaczają zmienne, punkty, liczby lub oznaczenia geometryczne zapisuje się kursywą. Np. cos x, punkt F, trójkąt prostokątny XYZ. Ta sama zasada dotyczy literowych symboli wielkości fizycznych.
Zwróćcie też uwagę, że oznaczenie symboli nazw funkcji matematycznych i stałych matematycznych (np. cos x, tg x, π) piszemy już pismem prostym.
Problematyczne okazuje się również przenoszenie znaków w zapisie działania matematycznego. Jeśli nie mieści się ono w jednym wierszu, trzeba je przenieść do kolejnego. Jak to zrobić? Poniżej warte zapamiętania zasady:
- Jeśli zapis rozdzielamy na znaku działania, możemy go przenieść po znaku dodawania lub mnożenia (uwaga: mnożenie wyrażamy wtedy krzyżykiem [ × ], a nie kropką [ · ] ). Znak, po którym przenosimy działanie, musimy powtórzyć w nowym wierszu.
- Zaleca się unikanie przenoszenia zapisu na znaku odejmowania (powtórzony w nowym wierszu może wprowadzać w błąd).
- Nie można przenosić zapisu, jeśli chcemy to zrobić na znaku dzielenia wyrażonym kreską ukośną ( / ) lub dwukropkiem ( : ).
- Najlepiej przenosić działania na znakach: =, <, >. Wówczas również powtarzamy ostatni znak w nowym wierszu.
Ostatnią kwestią, o której chciałam wspomnieć, jest zapis znaku mnożenia (×). Często przy korekcie prac dyplomowych spotykam się z nieprawidłowościami, np. w zdaniu, w którym autor przytacza wymiary projektu technicznego. Należy pamiętać, że znaku × używamy pomiędzy liczbami z odstępem z każdej strony (np. 50 × 60 m). Co ważne, nie zastępujemy go małą literą x.
Mam nadzieję, że ta krótka powtórka zachęci Was do zgłębienia wiedzy o poprawnych zapisach matematycznych. Opanowanie materiału gwarantuje, że korekta pracy dyplomowej nie będzie potrzebna!